Płyty z betonu architektonicznego – czym są i do czego można je wykorzystać?

Beton architektoniczny to surowiec, który dziś jest bardzo chętnie wykorzystywany w branży budowlanej. Z jednej strony bowiem trwały, z drugiej zaś o ciekawych walorach wizualnych. Ta odmiana betonu znajduje szerokie możliwości zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów.

Czym dokładnie jest beton architektoniczny i powstające z niego płyty betonowe? W jakich zastosowaniach sprawdzają się najlepiej?

Odmiana architektoniczna – co to za materiał

Najbardziej nam znany beton oraz odmianę architektoniczną różni stosunkowo niewiele, bo zaledwie jeden składnik. Mowa o cemencie hutniczym, dzięki którym płyty z betonu architektonicznego zyskują na szczególnych właściwościach. Poza tym w obu odmianach znajdują się woda oraz kruszywo.

Beton architektoniczny jest materiałem niezwykle trwałym, co pozwala na jego zastosowanie wewnątrz oraz na zewnątrz obiektów. Betonowe płyty nie poddają się działaniu warunków atmosferycznych. Ich właściwości oraz estetyka pozostają niezmienne niezależnie od niskich i wysokich temperatur, wilgoci, opadów, promieniowania słonecznego. Płyty z betonu architektonicznego nie ulegają również zmianom w wyniku napływu zanieczyszczeń.

Dużym atutem betonowych płyt jest ich niepodatność na różnego rodzaju uszkodzenia. We wnętrzach to szczególnie ważne, bo gdy zaczynają gościć m.in. na ścianach, ale i w innych miejscach, które mają spełniać walory dekoracyjne, nie da się uniknąć intensywnej eksploatacji. Nie trzeba jednak martwić się o pękanie, kruszenie, zarysowania czy powstawanie rozmaitych ubytków, co jest z kolei częste w wielu innych materiałach stosowanych we wnętrzach.

Omawiane płyty są poza tym trudno palne. Sprawdzają się również w formie dodatkowych izolatorów termicznych bądź akustycznych.

Zastosowanie

Betonowe płyty są wybierane do mieszkań, domów prywatnych, a także obiektów firmowych czy użyteczności publicznej – za trwałość oraz walory dekoracyjne, choć nie tylko. Równie dobrze radzą sobie na zewnątrz, ponieważ mogą być zastosowane w formie płyt elewacyjnych.

Od użytkowników zależy, gdzie dokładnie znajdą swoje miejsce oraz jak będą się prezentowały. Mogą bowiem stanowić główny element wykończeniowy bądź być materiałem, który ma za zadanie podkreślać np. okolice kominka.

Wymarzona aranżacja z płytami z betonu architektonicznego

Choć beton kojarzy się z materiałem surowym, zimnym i mało ciekawym, we wnętrzach sprawdza się doskonale. W połączeniu z innymi surowcami, a także w zestawieniu z ciekawymi kolorami czy wzorami potrafi wprowadzić przytulną atmosferę. Nie brakuje mu również charakteru, a dodatkowo daje szansę na uzyskanie unikalnego, a niekiedy nawet nietypowego wystroju wnętrza.

Płyty mogą zagościć na całej ścianie, ale i na kilku z nich. Poza tym na wybranych fragmentach. Tuż obok mogą się znaleźć materiały, takie jak szkło czy metal. Dzięki temu finalnie beton architektoniczny prezentuje się dokładnie w takim stylu, na jakim zależy domownikom. Ten charakterystyczny materiał wpisuje się w dużej mierze w wystroje industrialne i w modne dziś lofty. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć dla niego miejsce we wnętrzach vintage, klasycznych, retro, skandynawskich czy glamour.

Jak wybrać oryginalny produkt

Na rynku nie brakuje podróbek i zamienników, które kuszą niemalże identyczną estetyką, co oryginalne płyty z betonu architektonicznego. Kuszą również niższymi cenami, ale trzeba mieć na uwadze, że nie można liczyć na właściwości czy trwałość, które gwarantują oryginalne materiały.

Jak rozpoznać wysokiej jakości produkt? Przede wszystkim w składzie betonu architektonicznego nie powinny się znaleźć żadne włókna, sztuczne dodatki czy gips. Oryginalne produkty posiadają atest oraz stosowne certyfikaty. Warto ich szukać wśród polecanych producentów, takich jak SLABB. To marka mająca na swoim koncie doświadczenie, wyjątkowe realizacje i najwyższe jakości produkty, w postawaniu których uczestniczy zespół fachowców oraz artystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.