Przypadkowo skasowałeś zdjęcia? Jest szansa je odzyskać!

Chwila nieuwagi, omyłkowo przesunięty palec na ekranie telefonu, rozkojarzenie podczas sprzątania w komputerowych folderach – tak niewiele trzeba, aby stracić najcenniejsze zdjęcia. Prawie każdemu z nas chociaż raz zdarzyło się usunąć jakiś plik w następstwie pomyłki. Kiedy tracimy coś mało istotnego, możemy nawet nie zauważyć, że w komputerze brakuje jakiegoś obrazka. Jednak kiedy ofiarą roztargnienia padają zdjęcia naszej ukochanej babci albo filmik z pierwszych urodzin dziecka, zdecydowanie jest to powód do rozgoryczenia. Na szczęście dla nas, straty te są do odzyskania! Trzeba tylko wiedzieć, co zrobić.

Komputer i laptop? Nie wszystko stracone!

Najnowsze systemy operacyjne komputerów stacjonarnych i laptopów, dla przypadkowych niszczycieli ważnych zdjęć i innych plików są wyjątkowo łaskawe. Być może doświadczenia użytkowników sprawiły, że producenci oprogramowania zadbali o to, że nie tak łatwo nieodwracalnie usunąć niektóre elementy. Jeśli bowiem nawet intencjonalnie umieścimy jakieś zdjęcia w koszu, nie oznacza to, że nie można przywrócić ich z powrotem. Klikając dwukrotnie na ikonę kosza, a następnie na interesującym nas pliku prawym przyciskiem, rozwijamy menu, z którego możemy wybrać komendę przywrócenia zawartości do pierwotnego folderu. Co więcej, nawet, jeśli wcześniej elementy te usunęliśmy z kosza, to nadal można próbować je odzyskać. W Sieci dostępne są programy, za pomocą których można próbować przywrócić zdjęcia. Wystarczy ściągnąć je na dysk i uruchomić, a program w kolejnych krokach przeprowadzi nas przez proces odzyskiwania danych. Pamiętać jednak trzeba, że nie zawsze taki sposób jest bezpieczny. Programy czy aplikacje szemranego pochodzenia same mogą być źródłem utraty danych. Zawierać mogą wirusy, trojany i inne szkodliwe oprogramowanie, które zamiast pomóc nam w odzyskaniu zdjęć, zniszczy inne dane, na których nam zależy. Zachowajmy więc ostrożność i rozwagę.

Zdjęcia z telefonu zniknęły?

Podobnie jak w przypadku komputerów, również w telefonie skasowanie zdjęć nie musi oznaczać ich bezpowrotnej utraty. Często trafiają do tymczasowego folderu, o którym istnieniu nie mieliśmy pojęcia. W folderze tym mogą być trzymane jeszcze jakiś czas, po upływie którego są dopiero automatycznie usuwane. Istnienie takiego folderu ma w teorii uchronić użytkowników przed właśnie tego typu sytuacjami czy  pochopnymi decyzjami co do usuwania zawartości telefonu, w praktyce jednak niewiele osób ma świadomość istnienia takiej “kwarantanny usuniętych zdjęć”. Warto przejrzeć telefon i jego ustawienia pod kątem tego, gdzie trafiają usuwane zdjęcia, czy znikają na zawsze, czy może trafiają w miejsce, z którego na dobre kasowane są np. po upływie 30. dni. Niektóre modele smartfonów mają ponadto funkcję wysyłania kopii zdjęć do tzw. chmury. W przypadku posiadania takiej kopii, usunięcie danych fizycznie z telefonu nie jest tożsame z zupełną ich utrata, ponieważ zapisane w chmurze kopie nadal są dostępne

Sformatowana karta pamięci – co dalej?

Zdarza się, że zdjęcia zostaną usunięte z takich nośników jak karta pamięci aparatu fotograficznego, pendrive, dysk zewnętrzny i wiele, wiele innych. Tutaj najlepiej zdać się na specjalistów, którzy posiadają odpowiednie narzędzia do przywracania zdjęć, nie niszcząc przy okazji ani nośnika, ani sprzętu. Profesjonalna firma przeprowadzi bowiem nie tylko odzyskiwanie danych z karty pamięci czy innych zewnętrznych nośników danych, ale też bezpośrednio z laptopa, tabletu, aparatu czy każdego rodzaju sprzętu. Nie wykorzystuje do tego celu przypadkowych programów z internetu. Proces przywracania plików jest w tym przypadku poparty wiedzą informatyczną, budowaną latami. Codziennie do specjalistów trafiają setki zdesperowanych osób, które na gwałt szukają pomocy w takich sytuacjach jak utrata zdjęć ślubnych, skasowanie pracy licencjackiej, usunięcie raportu dla klienta, utrata pism urzędowych, zdarzają się też prośby o postawienie od nowa całego systemu nie nieudolnych próbach formatowania komputera.

Jeżeli stracimy ważne dla siebie pliki, możemy spróbować odzyskać je w najprostszy możliwy sposób – sprawdzenia, czy nie są jeszcze w niezmienionym, pierwotnym stanie w specjalnym folderze, dedykowanym usuniętym pozycjom. W sieci dostępne są darmowe programy do odzyskiwania zdjęć, jednak korzystając z nich trzeba wykazać się ostrożnością, aby nie doprowadzić do kolejnych zniszczeń. Najbardziej bezpieczną i efektywną formą odzyskiwania danych z każdego sprzętu i nośnika jest powierzenie ich firmie, która profesjonalnie zajmuje się odzyskiwaniem danych.