Szturmem na zamek!


fot. Paweł Tadejko

4 lutego o godz. 13.00 na Zamku w Tykocinie odbędzie się upamiętnienie zwycięstwa nad wojskami szwedzkimi przedstawione przez Chorągiew Komputową im. Stefana Czarnieckiego. Będą grzmiały armaty i muszkiety a zamek zostanie zdobyty! Szturm Zamku przypadnie w rocznicę walk, które miały miejsce w XVII w.

Jest to jedyna w kraju zimowa inscenizacja historyczna, ukazująca wydarzenia z okresu Potopu. Jak co roku przedstawiona zostanie rekonstrukcje wydarzeń ze stycznia 1657 roku, kiedy tykociński zamek, znajdujący się w rękach Radziwiłłów, sprzyjających Szwedom, został oblężony oraz finalnie zdobyty przez siły hetmana Sapiehy.

Trochę historii:  Już na początku Potopu za sprawą Janusza i Bogusława Radziwiłłów armia szwedzka zajęła Zamek. Głównym ich rywalem na Podlasiu stał się Paweł Sapieha, który już pierwszej zimy 1655/56 oblegał twierdzę, jednak bezskutecznie. W kolejnym oblężeniu (kwiecień-lipiec 1656) wzięły udział oddziały szlacheckiego pospolitego ruszenia pod dowództwem Samuela Oskierki, jednak i ta próba była nieudana.

Wojska litewskie Sapiehy atakowały z trzech głównych kierunków: od południowego wschodu, od zachodu oraz od północy z drugiego brzegu rzeki. Wśród dowódców litewskich pojawił się między innymi Samuel Kmicic, pierwowzór sienkiewiczowskiego Andrzeja Kmicica. Zacięte walki o wysunięte punkty oporu – głównie spichlerz i alumnat – rozpoczęły się w godzinach przedpołudniowych i zakończyły po kilku godzinach sukcesem atakujących. Kolejnym etapem był skoordynowany atak na samą twierdzę, którą zdobyto po południu. Litwini wdarli się na dziedziniec Zamku rozpoczynając standardową w takim grabież, wymierzoną głównie w „legendarne” bogactwa Radziwiłłów. W akcie desperacji dowódca Rosen postanowił wysadzić Zamek, wykorzystując duże zasoby prochu. Wszystko to miało uniemożliwić Polakom i Litwinom ponowne wykorzystanie ważnej twierdzy tykocińskiej.
Po bitwie organizatorzy zapraszają na biesiadę, gdzie podawana będzie żołnierska strawa – o ironio w formie „szwedzkiego stołu”. Nikt głody i trzeźwy jej opuścić nie zdoła!

Program wydarzenia

13:00 – Msza w rycie łacińskim – Kościół Świętej Trójcy w Tykocinie

14:00 – Uroczyste otwarcie wydarzenia – Plac Czarnieckiego w Tykocinie

15:00 – Szturm Zamku – widowisko historyczne – Zamek w Tykocinie

15:45 – 16:30 – Pokazy na zamkowym majdanie – Zamek w Tykocinie

16:30 – Bitwa po zmierzchu – widowisko światło-dźwięk na dziedzińcu Zamku – Zamek w Tykocinie

17:00 – Zakończenie wydarzenia – Zamek w Tykocinie.

 

Data: 4.02.2017 r godz. 13.00.

Miejsce: Zamek w Tykocinie, ul.Puchalskiego 3,  16-080 Tykocin.

 

Źródło: www.zamekwtykocinie.pl