Wesele w plenerze

Jeśli Twoim marzeniem jest ślub jak z bajki, a klimatyczne miejsca w stylu pięknych zamków, zapierają dech w Twojej piersi, wesele w plenerze to idealne rozwiązanie. Taka impreza na zawsze pozostaje w pamięci każdego gościa i wspominana jest przez długie lata. Jak zorganizować taki ślub i o czym trzeba obowiązkowo pamiętać, jeśli decydujesz się na zawarcie związku małżeńskiego na łonie natury?

Wesele w plenerze od strony formalnej

W Stanach Zjednoczonych i na Zachodzie ślub poza murami kościoła i urzędu jest już na porządku dziennym. Ślub w plenerze może odbyć się dokładnie tam, gdzie będzie organizowane przyjęcie lub w zupełnie innym, dowolnym punkcie. Jeśli decydujecie się na kościelny, musicie zadbać o zapewnienie odpowiedniego miejsca zarówno sobie, świadkom, jak i księdzu. W teorii ślub poza kościołem jest możliwy, jednak w praktyce nie jest on wcale tak łatwy do zorganizowania. Często decyzja zależy od podejścia księdza i interpretacji prawa kanonicznego. Prawo pozwala na zawarcie związku małżeńskiego poza murami świątyni, jednak potrzebna jest do tego zgoda biskupa diecezjalnego, na którą czeka się czasami rok. Sprawa z urzędem jest trochę prostsza, ale wiele też zależy od postawy i chęci urzędnika.

Co w przypadku, jeśli ani ta, ani ta strona nie chcą wyrazić zgody? Para młoda może zawrzeć związek małżeński rano w kościele lub urzędzie, a potem zorganizować dla gości ceremonię w plenerze. Wtedy młodzi mogą wygłosić napisane przez siebie przysięgi i dokładnie zaaranżować całą uroczystość.

Organizacja wesela w plenerze

Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się przygotowywaniem ślubnej uroczystości w okolicy uroczego zamku lub na piaszczystej plaży, mamy dla Was kilka inspiracji i porad, które mogą znacznie ułatwić organizację tej wyjątkowej ceremonii.

Na bieżąco sprawdzajcie prognozę pogody!

Chociaż sezon ślubny w najlepsze trwa wiosną i latem, te pory roku nie są gwarancją bezchmurnego nieba. Warto zabezpieczyć się przed niespodziewanymi zawirowaniami pogodowymi i rozłożyć pawilon, w którym można zlikwidować częściowo ściany. Namiot jest doskonałym miejscem na rozłożenie krzeseł i bufetu, a na pewno dobrą ochroną przed niespodziewaną mżawką.

Kreatywna dekoracja

Plener również wiąże się z aranżacją otoczenia, które musi być w tym dniu niepowtarzalne. Pięknym dodatkiem mogą być lampiony, które zapewnią niepowtarzalny klimat i ślicznie rozświetlą otoczenie. Może to być doskonały motyw dla fotografa i kamerzysty, którzy będą mogli zrobić dla was magiczne pamiątki w postaci zdjęć i filmu.

Wygoda przede wszystkim!

Niestety, ale szpilki i bardzo wysokie buty, to niezbyt odpowiednie obuwie na łono natury. Warto o tym uprzedzić Panie, które mogą nie pomyśleć o tym, że szpilka bardzo lubi grzęznąć w trawie i piasku.

Moc atrakcji

Jeśli chcesz, aby Twój ślub był wyjątkowy, postaraj się urozmaicić gościom czas. Może zamiast tradycyjnej kapeli zapewnij im koncert ze skrzypcami, a zamiast jednego wielkiego tortu, przygotuj bufet z małymi torcikami w różnych smakach? Warto również pomyśleć o grach i zabawach, szczególnie dla młodszych i o postawieniu kreatywnych znaczników, wskazujących drogę np. do toalety.

Ślub w plenerze to cudowne wydarzenie, które wcale nie musi wiązać się z dużo większymi kosztami. To jest Wasz dzień i cieszcie się nim w pełni!

Artykuł powstał przy współpracy z organizatorem wesel w plenerze – Pałac w Małkowie.