Witania ospała – obudź swój organizm

Duże tempo życia, intensywna praca, stres czy treningi mogą spowodować, że czujemy się bardzo zmęczeni. Najłatwiej byłoby odpocząć i pojechać na wakacje, ale nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Wtedy możemy wspomóc się preparatami medycyny wschodniej.

Skutecznym preparatem o pozytywnym działaniu na nasz organizm jest ashwaganda. Stosuję się ją jako środek wzmacniający, dodający sił witalnych i poprawiający kondycję psychofizyczną. Korzeń tej rośliny zawiera bioaktywne związki takie jak glikozydy, fitosterole, witanolidy. Dzięki tym substancjom wpływa korzystnie na układ nerwowy, krwionośny i odpornościowy. Jest suplementem odpowiednim dla osób, które trenują, pracują umysłowo, oraz osób, które mają dużo stresów.

Ashwaganda dla sportowca

Wspomagający wpływ ashwagandy na proces syntezy tlenku, azotu i wydzielanie niektórych hormonów ma duże znaczenie dla sportowców. Dzięki swoim właściwościom pomaga radzić sobie ze stresem i poprawia adaptacje organizmu do zmieniających się warunków zewnętrznych. Pozwala to na poprawę możliwości wysiłkowych sportowca. W suplementacji sportowej ashwaganda ma za zadanie skrócić czas odpoczynku i regeneracji bez uszczerbku na efektywności tych procesów. Podnosi ona poziom testosteronu, poprawiając tym samym funkcje seksualne u mężczyzn.

Dodatkowe korzyści z przyjmowania ashwagandy

Witania ospała wpływa również na układ krwionośny poprzez obniżenie cholesterolu LDL, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo wspomaga ona leczenie stanów zapalnych stawów. Obniża bolesność i sztywność stawów, co ma znaczenie nie tylko dla osób z problemami narządu ruchu, ale także dla sportowców.

Dawkowanie

Ashwagandę możemy dostać w postaci ekstraktu, sproszkowanego korzenia bądź nalewki. Dawka ekstraktu na dobę to około 300 -500 mg, proszek – 7 g, a nalewkę można pić w ilości 12 ml na dobę bądź smarować obolałe miejsca.

Mimo stosowania suplementu należy pamiętać o innych czynnikach wpływających na regenerację organizmu takich jak odpowiednia ilość snu, zbilansowana dieta, odpoczynek od intensywnych treningów.