Z czego słynie wyspa Phuket w Tajlandii?

Phuket to największa wyspa Tajlandii i jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych. Obfituje nie tylko w zachwycające plaże, ale także w atrakcje wielkiego formatu. Z czego słynie wyspa Phuket i które miejsca trzeba odwiedzić podczas wakacji tutaj? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Wakacje w Phuket

Wyspa Phuket nazywana także perłą Morza Andamańskiego oferuje turystom ponad 20 wspaniałych, białych i złotych plaż. Ma świetną architekturę turystyczną, zachwyca intensywnym życiem nocnym i hotelami z górnej półki – dla par, grup znajomych i rodzin z dziećmi. Dodatkowo możesz tu spróbować doskonałej, autentycznej kuchni tajskiej, uważanej za jedną z najlepszych na świecie.

Znajdujące się na wyspie miasta słyną z azjatyckiego klimatu, wspaniałej architektury, mnóstwa rozrywek, pięknych plaż i długiej listy atrakcji, które po prostu trzeba zobaczyć. Wśród nich warto wymienić miasto Phuket i tętniący życiem Patong, spokojne i piękne Mai Khao czy idealne na aktywny wypoczynek, rozrywkowe miasteczko Karon. 

Wakacje w Phuket to także wiele okazji do uprawiania sportów wodnych – surfingu, raftingu, wind- i kitesurfingu, a także nurkowania i snurkowania w niesamowitych miejscach pełnych podwodnych atrakcji. Spragnieni doświadczania Tajlandii powinni pomyśleć o lekcji gotowania tajskich przysmaków czy zajęciach z tajskiego boksu, przejażdżce tuk-tukiem i kąpieli pod wodospadem Kathu.

Wysokiej klasy hotele w najpiękniejszych kurortach na Phuket znajdziesz, wybierając się do Tajlandii z ITAKĄ.

Wakacje w Tajlandii – atrakcje Phuket

Wyspa Phuket to – oprócz świetnych hoteli i pięknych plaż – także mnóstwo miejsc, które warto umieścić na swojej liście “must see”. Wśród nich znajdziesz te zaskakujące, zapierające dech czy takie, które są prawdziwymi gwiazdami filmowymi. Poniżej znajdziesz listę największych atrakcji wyspy Phuket.

Zaskakujące Phuket

Phuket to nie tylko nazwa wyspy, ale także jej stolica. Stare Miasto Phuket to jedno z najpiękniejszych miejsc wyspy. Zachwyca mieszanką chińsko-portugalskiej (lub sino-portugalskiej) architektury, uroczymi uliczkami z rzędami barwnych kamienic i małych sklepików i restauracji. Najpopularniejszymi miejscami miasta Phuket poza starówką są przepiękna ulica Thalang z organizowanym w niedzielę, lokalnym targiem i niewielka dzielnica czerwonych latarni. 

Posąg Wielkiego Buddy

Ustawiony na szczycie 35-metrowego wzgórza posąg Wielkiego Buddy to najbardziej imponujący buddyjski posąg w Tajlandii. Wielki Budda ma 45 metrów wysokości i został wykonany z białego marmuru, a dzięki ustawieniu go na wzgórzu jest widoczny z większości  miejsc na wyspie Phuket. Spod posągu roztacza się przepiękny widok na całą okolicę, jednak by tam dotrzeć, musisz pokonać blisko 6-kilometrową trasę. 

Maya Bay na wyspie Phi Phi

Niedaleko od wyspy Phuket znajduje się maleńka wysepka Phi Phi. Dopłyniesz tu podczas ok. 2-godzinnego rejsu z Phuket, ale zdecydowanie warto się tu wybrać. To doskonałe miejsce, by odpocząć od codzienności i zgiełku. Wysepka słynie z pięknych plaż położonych w zatoczkach. Najpopularniejszym miejscem na Phi Phi jest Maya Bay – miejsce, które “zagrało” w słynnym filmie z Leonardo DiCaprio pt. “Niebiańska plaża”. Ta rola z 2000 r. Przyniosła Maya Bay taką sławę, że padła ona ofiarą własnej popularności. Ze względu na wielu turystów, którzy chcieli zobaczyć ten zachwycający zakątek z wybrzeżem o wymiarach ok. 250×15 m i nawet 100-metrowymi klifami, Maya Bay została zamknięta w 2018 r. Wszystko po to, by natura mogła się zregenerować. Od stycznia 2022 jest ponownie otwarta, rafy koralowe znowu się rozwijają, woda jest czystsza. Drugim miejscem, które warto zobaczyć na Phi Phi, jest Monkey Beach, gdzie oprócz białego piasku i turkusowej wody można spotkać spacerujące po plaży małpy. 

Świątynie Wat Chalong

Kompleks świątynny zbudowany na początku XIX w. to jedno z najważniejszych buddyjskich miejsc kultu na Phuket. Wierni z całej Tajlandii przybywają tu, by złożyć wyrazy szacunku tutejszym mnichom, którzy założyli tutejsze świątynie. Jednak aspekt religijny nie jest jedynym, który przyciąga tu ludzi. Tutejsze budowle zachwycają misternym wykończeniem i swoją historią – podczas powstania chińskich górników w 1876 r., miejscowa ludność znalazła tu schronienie, a mnisi pomagali rannym. Dowiesz się tu także, jakie zwyczaje panują w tym regionie i poznasz lepiej lokalną kulturę. Przed wejściem nie zapomnij jednak o ściągnięciu butów.

Nocne markety

To idealne miejsce, by zrozumieć tutejszą kulturę, znaleźć ciekawe pamiątki z podróży i poznać smaki i zapachy prawdziwej tajskiej kuchni. Nocne markety organizowane są w większości miast na wyspie Phuket i stanowią niewątpliwą atrakcję dla turystów. Za dnia możesz plażować, a nocą zamienić się w poszukiwacza prawdziwych skarbów na jednym z nich. Te najpopularniejsze to Chillva Market w Phuket i Malin Plaza w Patong. 

Tajlandia to fascynujący kraj o bogatej kulturze i ciekawej historii. Wakacje tutaj to idealna okazja, by nie tylko wypocząć na jednych z najpiękniejszych plaż świata, ale także dowiedzieć się więcej o buddyzmie i tej części Azji.