Zabawa w ogrodzie – w trosce o prawidłowy rozwój dziecka

Zabawa jest aktywnością niezwykle ważną dla dzieci w każdym wieku. Dzięki niej poznają one świat i reguły rządzące społeczeństwem w którym żyją. Zabawa jest nauką, która sprawia radość.

Jeżeli posiadamy dom z ogrodem nasze dzieci są w doskonałej sytuacji. Ich przestrzeń to zabawy jest bardzo duża i stwarza wiele możliwość. Jeżeli natomiast mieszkamy w bloku, nic straconego. Zawsze możemy wyjść do parku czy osiedlowego ogródka.

Zabawy dla dzieci w różnym wieku

Dzieci rosną i rozwijają się niesłychanie szybko. Na każdym etapie rozwoju potrzebują różnego rodzaju stymulacji fizycznej i intelektualnej, dzięki której mogą nabywać nowych kompetencji potrzebnych w codziennym życiu. Zabawa stwarza ku temu wiele okazji.

Zabawa w gronie rodzinnym

Dzieci zwłaszcza we wczesnym etapie swojego życia potrzebują aktywnej obecności dorosłych osób do tego żeby rozwijać się prawidłowo. Dorośli pełnią w ich przypadku rolę opiekunów i modeli, na których podstawie maluchy będą budowały swoją osobowość. Dodatkowo zabawa w gronie rodzinnym jest świetną drogą do zacieśniania więzi pomiędzy jej członkami. Wpływa pozytywnie na relacje pomiędzy dziećmi a rodzicami.

A więc do ogrodu…

Ogród jak już wcześniej wspomnieliśmy jest doskonałym miejscem zabaw. Można w nim organizować różnego rodzaju aktywności dla dzieci niezależnie od panującej akurat pory roku. Zabawy będą różne w zależności od wieku dzieci, a więc etapu rozwoju, na którym się one obecnie znajdują. Inne rodzaje zabawy wybierzemy dla dzieci w wieku od 0-3 lat, inne w wieku od 4-6, a jeszcze inne dla przedziału wiekowego od 7 do 10 lat. W organizacji zabaw dla dzieci szansę mają wykazać się rodzice. Dzięki swojej pomysłowości i kreatywności mogą oni wpływać na rozwój swoich pociech, mogą uczyć je nowych aktywności, a także wpływać na ich własną kreatywność. Czynny udział osób dorosłych w zabawach dzieci sprawia, że czują się one ważne i akceptowane, co zaprocentuje w ich dorosłym życiu.

Zabawy dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat

W pierwszym etapie życia dziecka zabawy powinny być związane z ich potrzebą poznawania świata. Nie powinny być zatem skomplikowane. Ogród jest fantastycznym miejscem gdzie dziecko ma szansę obserwować przyrodę. Podczas cieplejszych pór roku dziecko może obserwować kwiaty i rośliny. Zabawy dla najmłodszych mogą dotyczyć na przykład rozpoznawania kolorów. Możemy na przykład zerwać kilka kwiatów i roślin w różnych kolorach i poprosić dziecko o ich posegregowanie pod kątem kolorystycznym. Jeżeli jest jeszcze za małe na tego typu zadanie, możemy mu pokazać żółty kwiat i poprosić o wskazanie innej rośliny w tym kolorze. Dzięki temu dziecko w błyskawicznym tempie nauczy się rozpoznawania kolorów.

W sezonie zimowym również możemy znaleźć niejedną okazję do zabaw w ogrodzie. Kiedy nasze dzieci są małe możemy zacząć zabawy ze śniegiem. Pokazujemy dziecku śnieg, pozwalamy mu go dotknąć, zobaczyć jaki jest zimny. Dziecko może wziąć odrobinę śniegu do ręki i zobaczyć jak szybko się on rozpuszcza. Radość maluchom sprawi również chodzenie po śniegu, dotykanie go. Zabawy tego rodzaju nie wydają się zbyt wymyślne i zachęcające, należy jednak pamiętać, że dla małego dziecka wszystko stanowi nowość. Jest ono na etapie, kiedy dopiero poznaje przyrodę i jej właściwości. Proste zabawy są więc jak najbardziej wskazane. Możemy mieć pewność, że małe dziecko będzie bardzo zainteresowane wszystkim, co zobaczy.

Zabawy w ogrodzie da dzieci w wieku od 4 do 6 lat

Kiedy nasze dziecko jest już trochę starsze zabawy, które dla niego wybieramy robią się stopniowo bardziej skomplikowane. Ogród staje się dla niego miejscem, o niemal niewyczerpanej ilości zastosowań. Wszystkie znajdujące się w nim przedmioty, rośliny i zwierzęta są już dziecku doskonale znane, dlatego charakter zabaw nieco się zmienia. Dziecko na tym etapie życia ma niewyczerpaną ilość energii, dlatego dobrze, żeby zabawy pomagały mu ją rozładować. W przypadku kilkulatka ogród jest świetnym miejscem na przykład do gry w piłkę. Dziecko podczas tego rodzaju zabawy dużo biega, dzięki temu wykorzystuje nadmiar energii. Dodatkowo rozwija swoje umiejętności motoryczne, poprawia koordynację ruchową, zręczność. W piłkę najczęściej gra się w grupie rówieśników lub z rodzicami, co dodatkowo pomaga rozwijać kompetencje społeczne.

Zima jest dla dzieci w tym wieku doskonałą porą na zabawy polegające na rzucaniu się śnieżkami i bieganie po śniegu. Możemy bawić się wspólnie z naszym dzieckiem. Należy jednak pamiętać o ciepłym ubraniu dziecka, najlepiej w nieprzemakalne buty i ciepłą kurtkę. Konieczna jest również czapka, szalik i rękawiczki, żeby uniknąć przeziębienia po bardzo intensywnej zabawie.

Zabawy dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat

Dla starszych dzieci ogród jest już dobrze znany, a zabawy polegające na prostych czynnościach motorycznych nie są już tak atrakcyjne. Nie znacz to jednak, że dziesięciolatek nie zagra chętnie w piłkę. Chcąc jednak stymulować rozwój naszego dziecka powinniśmy wymyślać dla niego zabawy o większym stopniu trudności, wymagające większego zaangażowania. Starsze dzieci mogą zająć się bardziej wymagającymi czynnościami jak na przykład sadzenie roślin. Dziecko otrzymuje kawałek ziemi, na której może zasadzić takie rośliny jakie będzie chciało. Jest to sposób na naukę odpowiedzialności. Dziecko musi bowiem cały czas opiekować się swoją grządką, podlewać ją, usuwać chwasty.

Zimą dzieci mogą zająć się budowaniem różnych obiektów ze śniegu. Im starsze i bardziej sprawne manualnie dziecko, tum budowle bardziej skomplikowane.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki asortyment artykułów dla dzieci do ogrodu, min. place zabaw: ogrodolandia.pl/place-zabaw