8 sposobów jak wychować mądrą i szczęśliwą kobietę

Każdy rodzic pragnie, by jego dzieci były szczęśliwe zarówno w dzieciństwie jak i w życiu dorosłym. Aby uniknęły błędów, które były ich udziałem, dokonywały tylko satysfakcjonujących wyborów a potem, by sami stali się dobrymi rodzicami. O wychowywaniu dzieci powstała niezliczona ilość artykułów i publikacji, żaden z nich nie daje jednak gwarancji pozytywnych rezultatów. W większości wypadków rodzice postępują intuicyjnie i zgodnie ze swoim wyobrażeniem przypisują ścieżki wychowawcze odrębne dla dziewczynek i chłopców.

Po pierwsze – nie ulegaj stereotypom

Wyobrażenie rodziców o tym jaka powinna być dziewczynka, co powinna lubić, czym się bawić, jak rozmawiać z koleżankami i które wybierać na swoje najlepsze przyjaciółki nie zawsze idą w parze z oczekiwaniami i upodobaniami Twojego dziecka. „Nie każda dziewczynka lub bawić się lalkami, czesać włosy i trzymać się za ręce. Obserwujmy swoje dziecko bez wymuszania zachowań odpowiadających naszemu wyobrażeniu, pozwólmy dokonywać samodzielnych wyborów.” – mówi redaktorka portalu tematycznego.

Pozwól bawić się swojemu dziecku 

My rodzice mamy tendencję do uszczęśliwiania na siłę w przekonaniu, że wystawa czy koncert przyniesie więcej pożytku niż dziecięca zabawa. Owszem, w ilościach umiarkowanych tak, ale nie pozbawiajmy naszego dziecka zabawy i kontaktu z rówieśnikami na rzecz niezliczonej ilości dodatkowych zajęć.

Rozwijaj zainteresowania 

Obserwując swoje dziecko łatwo wytypujesz jego największe zainteresowania. Dziewczynka lubi kopać piłkę, a chłopiec bawi się lalkami? No cóż, pomóż im robić to jak najlepiej, zapisz na zajęcia, stwórz możliwości, płaszczyznę do dalszego rozwoju. Niecha same zadecydują, jak chcą spędzać swój wolny czas.

To mama jest najważniejszym wzorcem dla swojej córki

Pierwsze lata życia dzieci spędzają na obserwacji swoich rodziców i naśladowaniu ich zachowań. Nie rób i nie mów nic takiego co sprawi, że Twoja córka nabierze nieprawidłowych zachowań. Bądź dla swojego dziecka najważniejszym wzorem.

Równowaga rozwoju intelektualnego i fizycznego

Harmonia rozwoju fizycznego i intelektualnego to podstawa funkcjonowania w dorosłym życiu. Stymuluj pracę mózgu swojej córki, ale nie zapominaj o przyjemności z zajęć sportowych, czy po prostu z przebywania na dworze. Staraj się wymyślać takie zajęcia, które jesteście w stanie wykonywać wspólnie, najlepiej całą rodziną.

Bądź czujna

Sprawdzaj, ale nie kontroluj. Dbaj, ale nie krytykuj. Zajęcia w przedszkolu a potem w szkole mogą przysparzać dziecku trudności. Trzymaj rękę na pulsie i gdy pojawią się trudności w nauce, natychmiast je usuwaj pomagając, doradzając, wspólnie pracując a w razie konieczności sięgaj po pomoc z zewnątrz.

Chwal, ale pilnuj granic

Od dawna wiemy jak ważna jest pochwała i akceptacja dziecka. Dlatego chwal, pomagaj uwierzyć w siebie, ale bez przekraczania granic. To trudne i wymaga empatii, ale i zdrowego rozsądku.

Słuchaj i wspieraj

Słuchanie drugiej osoby bez okazywania zniecierpliwienia to ważna umiejętność. Dlatego słuchanie ze zrozumieniem i wspieranie w decyzjach a potem w poglądach to ważny element wychowania. Rozmowa, argumentacja i wymiana poglądów w atmosferze szacunku i akceptacji zbuduje postawę dziecka w dorosłym życiu.