Bezpieczny manicure i pedicure: na co zwrócić uwagę w salonie?

Gdy wybierasz salon kosmetyczny kierujesz się głównie estetyką wnętrza i przyjaznym personelem? To z pewnością ważne, ale nie powinno odwrócić Twojej uwagi od warunków sanitarnych. Od czego zależy Twoje bezpieczeństwo w salonie? Czym charakteryzuje się dobry salon kosmetyczny?

Pierwsze wrażenie ma znaczenie

W salonie kosmetycznym powinna panować bezwzględna czystość i porządek. Oczywiście nie jest to sala operacyjna i jeśli w salonie przeprowadzane są również zabiegi fryzjerskie, to naturalnym jest pojawienie się zapachu farby czy kosmyków włosów na podłodze. W dobrej jakości salonie kosmetycznym odpadki są sprzątane na bieżąco, a pomieszczenie jest regularnie wietrzone lub wyposażone w oczyszczacze powietrza.

Ład na stanowisku do manicure i pedicure to bardzo dobra wizytówka dla kosmetyczki. Uporządkowane lakiery do paznokci, błyszczący i czysty blat są podstawą. Warto jednak rozejrzeć się wokół — czy kosz na śmieci jest przepełniony czy estetycznie zamknięty? Gdzie przechowywane są narzędzia do manicure i pedicure? Jeśli salon kosmetyczny ma na uwadze bezpieczeństwo swoich klientek, każdorazowo dezynfekuje i sterylizuje wielorazowe narzędzia kosmetyczne, a jednorazowe zużyte patyczki bambusowe czy pilniczki są wyrzucane.

Sterylizacja z użyciem autoklawu, dezynfekcja oraz sięganie po jednorazowe narzędzia tam, gdzie to możliwe, należą do podstawowych zasad bezpieczeństwa w zakładzie kosmetycznym. Kolejną jest zakładanie rękawiczek przez wykonującą manicure czy pedicure ekspertkę, które nie zwalnia jej z mycia rąk.

Niektóre kosmetyczki ze względów higienicznych zakładają również maseczkę jednorazową w czasie wykonywania pedicure, jednak jest to opcjonalne i chroni kosmetyczkę przed dostaniem się tkanek klientki do nosa lub ust.

Zasady bezpieczeństwa w zakładzie kosmetycznym — tego mogłaś nie wiedzieć

Miejsce do wykonywania pedicure powinno być odseparowane od pozostałych i mieć powierzchnię nie mniejszą od 6 metrów kwadratowych. Tego typu profesjonalnie wyposażone stanowisko posiada wygodny fotel i wanienkę lub przenośny brodzik do moczenia stóp. Powinien on być po każdym użyciu dezynfekowany; a jeśli jest to wanienka stacjonarna, konieczne jest używanie przez kosmetyczkę jednorazowej folii do wyściełania dna.

Wszystkie urządzenia i narzędzia, które stosuje się do wykonania manicure i pedicure bezwzględnie muszą być sterylizowane. Niektóre sprzęty nie mogą być poddawane sterylizacji w autoklawie ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Wtedy konieczne jest zastosowanie preparatów do profesjonalnego użytku.

Dezynfekowane powinny być nie tylko sprzęty, ale również skóra klientki i dłonie przeprowadzającej zabieg. Ważne jest, aby kosmetyczka rozpakowywała jednorazowe sprzęty na oczach klientki, a nie wcześniej. Oczywiście kosmetyczki obowiązuje dbałość o schludny strój i wygląd dłoni, a także higiena jamy ustnej.

Niezależnie od tego, na który rodzaj manicure lub pedicure się decydujesz, kosmetyczka jest zobowiązana do sprawdzenia, czy nie występują przeciwwskazania do zabiegu. Ocena zdrowia paznokci i skóry powinna poprzedzić przystąpienie do zabiegu — jeśli kosmetyczka zabiera się do pracy bez tego etapu, powinno to wzbudzić Twoją nieufność. Przeciwwskazaniami do zabiegów są alergie, aktywna choroba grzybicza czy poważne zmiany w obrębie płytki paznokciowej wymagające interwencji dermatologa lub chirurga.

Jeżeli w trakcie wykonywania zabiegu konieczne jest sięgnięcie po preparaty kosmetyczne takie jak żele do mycia, peelingi czy kremy, wszystkie powinny znajdować się w opisanych opakowaniach, oznaczonych etykietą producenta. Oprócz tego konieczne jest nabieranie kosmetyku tak, aby produkt nie był dotykany przez kosmetyczkę — szpatułką lub przez wyciśnięcie z tuby lub za pomocą pompki.

Gdy zapomnisz o higienie — czym może grozić wizyta u kosmetyczki?

Przeważająca część kosmetyczek dba o bezpieczeństwo swoich klientek i istnieje stosunkowo niewielkie prawdopodobieństwo, że wybrana przez Ciebie specjalistka się do nich nie zalicza. Warto jednak dokładnie sprawdzać salon, do którego planujesz się udać, szczególnie, jeśli idziesz tam po raz pierwszy i nie znasz warunków w nim panujących.

Pamiętaj, że korzystanie z usług niesprawdzonych salonów urody może skutkować wieloma nawracającymi chorobami, takimi jak grzybica paznokci i skóry. W skrajnych przypadkach, niezdezynfekowane narzędzia mogą przenosić wirusowe zapalenie wątroby, a nawet HIV. Manicure i pedicure to zabiegi, w trakcie których szczególnie łatwo o przerwanie ciągłości tkanek — delikatne zacięcia czy podrażnienia, jeśli będą mieć kontakt z patogenami, mogą skutkować zarażeniem się różnorodnymi bakteriami.

Na wszelki wypadek warto posiadać w domowej apteczce leki na grzybicę – Wapteka.pl ma w swojej ofercie wiele sprawdzonych preparatów dostępnych bez recepty. Jeśli jednak po wizycie w salonie kosmetycznym obserwujesz niepokojące zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie, wysypka czy miejscowy świąd, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa.