Bimbrownia kolejnym tematem spotkań dla dorosłych w Muzeum Kultury Ludowej

Kolejne oprowadzanie po Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej z cyklu „Dozwolone od lat osiemnastu” odbędzie się w sobotę, 18 czerwca o godz. 17.30. Tym razem tematem będzie produkcja „ducha puszczy”.

LEŚNA ALCHEMIA POD OSŁONĄ NOCY to tytuł kolejnego oprowadzania dla dorosłych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Przewodnikiem po wystawie „Leśna bimbrownia” będzie Hubert Czochański – znawca tematu, autor publikacji „Tradycyjne bimbrownictwo na Podlasiu. Historia i współczesność”. Będzie mógł zdradzić więcej niż zwykle szczegółów dotyczących produkcji „ducha puszczy”, bo to przecież spotkanie z cyklu „Dozwolone od lat osiemnastu”. Zapraszamy w sobotę 18 czerwca o 17.30.

Wystawa „Leśna bimbrownia” w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej wzbudza zawsze ogromne zainteresowanie zwiedzających. Drugiej takiej próżno szukać w całej Polsce. Powstała czternaście lat temu i od tamtej pory stale się powiększa. Dzieje się tak dzięki współpracy z Podlaskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białymstoku, który po rozstrzygnięciu sprawy sądowej przeciwko właścicielowi, co jakiś czas przekazuje do muzeum kolejną bimbrownię. Chociaż produkcja bimbru to proceder nielegalny, aparatura która ją umożliwia jest uważana za dziedzictwo materialne Podlasia.
W tej chwili w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można oglądać, w naturalnym otoczeniu, cztery zarekwirowanie przez policję, kompletnie wyposażone bimbrownie. Jedna z nich to absolutny unikat – aparatura do produkcji „ducha puszczy” na kołach. Jej właściciel, przemieszczając się po Puszczy Knyszyńskiej, skutecznie ukrywał się przed policją przez 10 lat.
Każda ze zgromadzonych na wystawie bimbrowni jest skonstruowana trochę inaczej, każda ma swoją niepowtarzalną historię. O tym wszystkim można będzie posłuchać w sobotni wieczór.
„Leśna alchemia pod osłoną nocy” to kolejne oprowadzanie dla dorosłych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Poprzednie „Wieś jest kobietą” bardzo się zwiedzającym podobało. W planach są następne: w trzecią sobotę lipca o ludowej religijności i w trzecią sobotę sierpnia o sokolnictwie.