Biustonosz dla karmiącej mamy

Czym się kierować przy jego wyborze?

Ostatnie tygodnie ciąży i początek karmienia to czas, w którym kobiece piersi narażone są na największe zmiany. Dobór odpowiedniego biustonosza w tym okresie to nie tylko kwestia wygody, ale także zdrowia oraz zachowania ładnego kształtu i jędrności piersi. Na co należy zwrócić uwagę wybierając biustonosz do karmienia?

W trakcie ciąży piersi rosną, ale to właśnie okres karmienia naraża je na największe wahania wielkości. Pod wpływem karmienia piersi wielokrotnie muszą zmienić swój kształt, aby móc zgromadzić produkowany pokarm zanim dziecko zostanie nakarmione. Proces ten powtarza się nawet kilka razy w ciągu doby, a nasz biust narażony zostaje na utratę jędrności oraz powstawanie szpecących rozstępów. Ćwiczenia i kremy ujędrniające mogą okazać się niewystarczające w walce o powrót piersi do ,,formy” sprzed ciąży, dlatego tak ważny jest dobór stanika, który zapewni piersiom odpowiednie podtrzymanie.

Ciężko jest przewidzieć w jaki sposób nasze piersi zareagują na laktację i w jaki sposób będą się zmieniać w trakcie karmienia. Mimo tego pierwszy biustonosz warto kupić jeszcze przed porodem, aby móc zabrać go ze sobą do szpitala. Warto też pamiętać, że wraz z narodzinami maleństwa znacząco wzrośnie ilość twoich obowiązków, dlatego – przynajmniej na początku – na robienie zakupów może już nie być czasu.

Jednym z najważniejszych czynników jest odpowiednie podtrzymanie biustu, ponieważ w okresie karmienia stanie się on dużo cięższy niż dotychczas. Stanik, który nosiłaś w trakcie ciąży nie zapewni piersiom właściwego podparcia, ponieważ wraz z porodem i opadnięciem brzucha obwód pod biustem zwyczajnie się zmniejszy. Jeżeli w trakcie ciąży nie przytyłaś znacząco to możesz wrócić do obwodu, który nosiłaś przed ciążą. Jeżeli jednak przybyło ci sporo kilogramów to od obwodu, który nosiłaś na koniec ciąży odejmij 10 cm i zaokrąglij wynik w dół.

Nie bez znaczenia jest też wybór odpowiedniej miseczki. Twoje piersi zaczną produkować pokarm, przez co zwiększą swoją objętość, dlatego będziesz potrzebowała miseczki większej niż ta, która pasowała na twój biust pod koniec ciąży. Nie zapominaj również, że do momentu ustabilizowania się laktacji będziesz potrzebować wkładek laktacyjnych, które pomogą ci zachować odpowiedni poziom higieny (wyciekające mleko to nic innego jak pożywka dla bakterii, dlatego wkładki mogą okazać się koniecznie). Musisz więc pamiętać, że dla nich również należy przewidzieć miejsce w biustonoszu.

Obecnie na rynku oferowanych jest wiele modeli biustonoszy do karmienia – w tym miękkie staniki bez fiszbin. Te jednak najlepiej sprawdzą się w nocy i w połączeniu z wkładkami laktacyjnymi pomogą ci uniknąć zabrudzenia pościeli. Wybierając stanik z fiszbinami zwróć uwagę na to czy ich zewnętrzny koniec nie rozdziela piersi i zamiast celować w środek pachy zagina się ku obojczykowi. Takie fiszbiny nie tylko okażą się niewygodne, ale także niebezpieczne dla twojego zdrowia, ponieważ gruczoły odpowiedzialne za produkcję mleka znajdują się również w okolicach pach i wszelki nacisk na pierś może powodować bolesne zatory pokarmowe.

Najbardziej charakterystyczną cechą biustonoszy do karmienia jest odpinana miseczka pozwalająca karmić dziecko bez konieczności zdejmowania bielizny. Istnieją również modele wyposażone jedynie w odpinaną klapkę oraz pasek materiału zakrywający pozostałą część piersi. To, który z modeli wybierzesz zależy wyłącznie od tego, który uznasz za wygodniejszy oraz bardziej praktyczny. Warto jednak mieć w swojej garderobie przynajmniej dwa biustonosze na zmianę – jasny i ciemny, dzięki czemu będziesz mogła dopasować je do noszonych ubrań.

Bardotti.pl – internetowy salon bielizny, m.in. dla mam