Botoks, a kwas hialuronowy – różnice, zastosowanie, zabiegi

Gabinet medycyny estetycznej Medica w Białymstoku, posiada w swojej ofercie zabiegi z zakresu botoksu i wstrzykiwania kwasu hialuronowego. Czym różnią się od siebie te dwa zabiegi? Jak działają? Czym dokładnie charakteryzuje się botoks, a czym kwas hialuronowy?

Salon kosmetyczny Białystok – botoks i jego zastosowanie

Botoks, to preparat będący pochodną toksyn botulinowych. Mimo tego, że jest jedną z najsilniejszych trucizn na świecie, wiele lat temu odkryto, że może być wykorzystywany w terapiach i medycynie estetycznej. Klinika medycyny estetycznej Medica Białystok, stara się wykonywać zabiegi w prawidłowy sposób na tyle, by nikomu nie wyrządzić toksyną botulinową krzywdy. Zawiera bowiem ona jad kiełbasiany, który wytwarzają bakterie beztlenowe – neurotoksyny. Toksyny botoksu są wykorzystywane w zabiegach poprawiających urodę, w terapii nadpotliwości, czy wspomagania leczenia napięcia mięśni, którym należy przywrócić prawidłowy stan. 

Botoks wprowadzany jest w określony mięsień w skórze, za pomocą strzykawki. Toksyny wprowadzone pod skórę powodują w tym miejscu zatrzymanie pracy mięśnia i kurczą skórę, odpowiadając za prawidłowe funkcjonowanie mimiki i konkretnej części twarzy. W ten sposób, uzyskuje się efekt pokerowej twarzy i eliminuje pojawiające się na twarzy zmarszczki. I mimo tego, że do organizmu wstrzykiwana jest botoksowa struktura, wiele osób decyduje się na ten krok, aby pięknie wyglądać – kosztem swojego zdrowia lub mimiki twarzy w przyszłości. 

Warto, przed wykonaniem zabiegu, dokładnie zapoznać się z informacjami na temat botoksu, ponieważ informacje podawane w internecie są często mylne. Zabieg nie jest zabiegiem chirurgicznym, więc jest wykonywany czasami od ręki, po uprzednim zaplanowaniu wizyty w gabinecie. Botoksu nie mogą stosować osoby z chorobami przewlekłymi, dotyczącymi chorób serca, czy płytek nerwowo – mięśniowych. Lepiej nie stosować go również, kiedy skóra posiada uszkodzenia, ponieważ wstrzyknięty botoks może wpłynąć na pogorszenie się jakości skóry. Ponadto, nie może być wprowadzany w okresie ciąży i karmienia piersią, aby mieć pewność, że botoks nie uszkodzi płodu czy nie wpłynie negatywnie na dziecko.

Kwas hialuronowy – do czego służy i jakie ma zastosowanie?

W medycynie estetycznej, kwas hialuronowy jest często wykorzystywany jako związek chemiczny występuje naturalnie w ludzkim organizmie, w skórze. Kwas hialuronowy chroni przed urazami mechanicznymi, znajdując się w mazi stawowej, a także w naczyniach krwionośnych lub w oku – stąd też, jest dodawany do płynów czyszczących soczewki kontaktowe. Kwas hialuronowy ma na celu ujędrnić, wygładzić, i zagęścić wolne przestrzenie w rozwiązłych włóknach kolagenowych i elastynowych. 

Jest stosowany, kiedy skóra traci swój młody wygląd, a jego wstrzyknięcie może nawilżyć skórę (kiedy jest nadmiernie sucha), wygładzić zmarszczki, uodpornić na czynniki zewnętrzne skórę wrażliwą, podatną na uszkodzenia. Kwas hialuronowy, po wstrzyknięciu cząsteczek pod skórę, wiąże wilgoć w skórze właściwej. Stosowany jest w zabiegach mezoterapii, oraz w zabiegach wygładzających skórę twarzy i bruzdy, oraz w zabiegach modelujących usta. 

Nadaje się dla osób w każdym wieku, jednak najczęściej zabieg kwasem wybierają osoby dorosłe i w podeszłym już wieku. Jest często używany do skóry suchej i odwodnionej, narażonej na działanie słońca, kiedy skóra jest poparzona lub nadmiernie wysuszona. Często używają go kobiety w okresie menopauzy, kiedy organizm jest podatny na zmniejszenie ilości wody w organizmie.

Różnice w zastosowaniu botoksu a kwasu hialuronowego

Wybierając któryś z zabiegów, należy mieć na uwadze ewentualne przeciwwskazania i wiedzieć, że decyzje o zabiegach estetycznych trzeba podjąć po przemyśleniu. Botoks jest dużo bardziej niebezpieczny niż kwas hialuronowy. 

Ten pierwszy wprowadza do ciała truciznę, której celem jest zabicie komórek żywych, by nie zmieniały swojego stanu z biegiem czasu. Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest dla poprawy jakości skóry i powoduje, że skóra nabiera odpowiedniego nawilżenia i może wyglądać młodziej. 

Czy w jednym, czy w drugim przypadku, warto pamiętać, że wyraz i obraz twarzy, ulega zmianie, a w związku z tym, każdy zabieg powinien być podparty ewentualnymi badaniami, czy konsultacją lekarską. I jak w przypadku zastosowania botoksu, jest to często niezbędne, tak w przypadku kwasu hialuronowego, można go znaleźć w składzie wielu kosmetyków, np. kremach na dzień, na noc, kremie pod oczy, maseczkach lub nawilżających serum do twarzy.