Co powinno znaleźć się w każdym weselnym menu?

Układanie weselnego menu to nie lada wyzwanie. Para młoda musi wziąć pod uwagę preferencje kulinarne gości, aby każdy z nich mógł skosztować smacznych dań. Coraz częściej mówi się także o tym, że obok muzyki i atmosfery, najważniejszym składnikiem jest właśnie jedzenie – jeśli będzie pyszne, goście z pewnością jeszcze długo będą wspominać uroczystość.

Weselne menu – co powinno zawierać?

Weselna karta dań powinna pokrywać się z kulinarnymi gustami gości. Jeśli preferują oni tradycyjną kuchnię staropolską, serwowanie egzotycznych dań nie zda egzaminu i nie zostanie mile odebrane. Warto zatem znaleźć złoty środek i pogodzić preferencje zaproszonych na uroczystość osób z klimatem wesela i własnymi wyobrażeniami. W weselnym menu nie powinno zabraknąć miejsca na przystawki, zupę, danie główne i deser. Pierwszym ciepłym posiłkiem jest zazwyczaj dwudaniowy obiad – na jego spożycie warto zaplanować ok. 1,5 godziny. Przystawki dzielą się natomiast na zimne i ciepłe. Należy serwować je aż do kolacji, nie zapominając o tym, że co 3 godziny na stole powinny zagościć przekąski podawane na ciepło. Nieodłącznym elementem jest także deser – oprócz tortu można podać gościom inne słodkości, takie jak lodowo-owocowe kompozycje, ciepłe suflety czy sorbety. Ponadto nie należy zapominać o gorących napojach. Goście powinni mieć stały dostęp do kawy i herbaty.

Kulinarne atrakcje – które warto wybrać?

Podczas uroczystości weselnej, oprócz standardowego menu, ważną rolę odgrywają też kulinarne atrakcje. Obok zaplanowanych potraw można zaserwować gościom jedno popisowe danie, odbiegające smakiem i wyglądem od tych, których dotychczas próbowali – mogą to być włoskie specjały (serwuje je np. restauracja http://www.estella.pl/menu-restauracyjne) czy dania orientalne. Popularnym pomysłem jest także „wiejski kącik”, w którym na weselników czekają tradycyjne wędliny, szynki i kiszonki. Doskonałą propozycją może okazać się także stół z owocami morza czy serowy bufet. Wśród tego typu propozycji można znaleźć także czekoladową fontannę (wygląda niezwykle efektownie) lub bar z koktajlami, komponowanymi na życzenie gości.

Przykładowy jadłospis weselny – wersja tradycyjna i wegetariańska

Tradycyjny jadłospis stanowią zazwyczaj dania będące kompozycją warzyw i mięs. Przykładowe menu weselne może zatem zawierać:

  • Zestaw obiadowy: staropolski rosół z makaronem lub zupa krem z pomidorów oraz filet z kurczaka z dodatkiem suszonych pomidorów, szpinaku, ziół i pieczonych ziemniaków.
  • Przystawki gorące: grillowane mięsa, pieczone ryby, barszcz z grzybowymi krokietami, gotowane na parze warzywa.
  • Przystawki zimne: sałatka grecka, aromatyczne sery, pasztet z żurawiną, roladki z łososia, szparagi w szynce, faszerowane jajka.
  • Deser: szarlotka na ciepło z lodami i bitą śmietaną.

Nie należy zapominać o tym, że wśród zaproszonych mogą znaleźć się osoby, które nie spożywają produktów mięsnych. Warto zatem uwzględnić ich potrzeby i zaproponować alternatywne menu:

  • Zestaw obiadowy: krem z pora na bulionie warzywnym oraz pierogi z farszem z tofu, cebuli, papryki i ziemniaków.
  • Przystawki gorące: warzywne szaszłyki, pieczone ziemniaki, faszerowana papryka, tarta z warzywami.
  • Przystawki zimne: marynowane grzybki, sałatka z ryżem i szparagami, szpinak z pestkami słonecznika i dodatkiem czosnkowej oliwy.

Deser: ciasto czekoladowe a’la brownie z czerwonej fasoli.