Kitesurfing dla początkujących

Kitesurfing lub też kiteboarding jest jednym z najmłodszych sportów wodnych. Jego uprawianie wymaga deski jak w snowboardzie oraz wiatru – jak w windsurfingu. Osoba uprawiająca ten rodzaj sportu koniecznie musi mieć odpowiednią sprawność fizyczną, koordynację, a także zdroworozsądkową wyobraźnię. Nauka kitesurfingu odbywa się w sposób prosty i szybki – w zasadzie profesjonalni nauczyciele tego sportu twierdzą, że w jeden weekend można opanować podstawy, o ile posiada się odpowiednie predyspozycje fizyczne.

Jakie warunki są idealne dla uprawiania kitesurfingu?

Najważniejsze w uprawianiu kiteboardingu jest umiejętne wyczucie warunków pogodowych. Wiatr powinien wiać równo, w przedziale 4-6 stopni w skali Beauforta. Bardzo istotną sprawą jest ustalenie kierunku wiatru względem brzegu. W przypadku, gdy pojawia się tzw. side-shore to wiadomo, że jest to wiatr idealny do uprawiania omawianej dyscypliny sportu. Jest to wiatr, który wieje wzdłuż linii brzegowej. Zapewnia możliwość dopłynięcia do brzegu w przypadku jakichkolwiek problemów sprzętowych czy wypadku. Bardzo podobny jest wiatr o nazwie side-on-shore, który z kolei wieje wzdłuż pod ostrym kątem. Specjaliści od kitesurfingu zdecydowanie odradzają wiatry typu on-shore oraz off-shore, które mogą utrudniać powrót płynącego na brzeg.

Style w kitesurfingu

W kitesurfingu występuje kilka stylów, z których każdy jest dopasowany do umiejętności oraz predyspozycji danego sportowca. Najbardziej spektakularnym jest Freestyle, w którym zawody polegają na wykonywaniu różnych trików. Racing natomiast jest kolejną turniejową konkurencją, która polega na wyścigu na konkretną odległość. Speed – a więc prędkość to odmiana kitesurfingu, polegająca na rozwijaniu jak największej szybkości. Freeride jest stylem skierowanym do osób początkujących. Polega na spokojnej jeździe, nieskomplikowanych skokach oraz wykonywaniu najprostszych trików. Ostatni styl, zwany wave ridingiem jest po prostu pływaniem na falach.

Co powinien posiadać kitesurfer – czyli kila słów o niezbędnym sprzęcie

Podstawą uprawiania kiteboardingu jest deska. Powinna być dobierana do wagi, umiejętności oraz upodobań osoby uprawiającej ten sport. Jej miara to ok. 1-2 metrów. Zaś wyporność jest zazwyczaj niewielka. Najbardziej popularne deski to tzw. twin up, które pływają w dwóch kierunkach. Dla początkujących zaś poleca się deski typu directional, bardzo przypominające swoim kształtem deski do windsurfingu. Z kolei tzw. wakeboard to deska do pływania na większych falach, która posiada specjalne wiązania. Deska typu race to sprzęt do osiągania największych prędkości. Źródłem napędu desek jest latawiec. Występuje w różnych wariantach – pompowanych o usztywnianych krawędziach lub komorowych, bardzo zbliżonych w budowie do paralotni. Do sterowania latawcem służy bar, a więc drążek zbudowany ze stopów metali bądź węgla, złożony z kilku linek o kilkudziesięciu metrach długości. Całość deski uzupełnia trapez, czyli uprzęż siedzeniowa lub taliowa, podtrzymująca kitesurfera na desce.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Easy SurfShop, oferującym m.in. sprzęt do windsurf i kitesurfingu