Niania w Białymstoku – gdzie szukać opiekunki do dziecka?

Dzisiaj wiele kobiet po urodzeniu dziecka chce wrócić do pracy, ale problemem staje się opieka nad pociechą. Nie mają z kim jej zostawić, a nie chcą lub nie mają takiej możliwości, by poszła do żłobka. Właśnie wtedy pojawia się chęć zatrudnienia niani. Tylko gdzie szukać opiekunki do dziecka?

 

Gdzie szukać niani w Białymstoku?

Poszukiwania opiekunki do dziecka warto rozpocząć od zapytania znajomych, czy nie chcieliby w ten sposób sobie dorobić, a nam pomóc, a także podpytać ich, czy może kogoś nie znają, kto szuka tego typu zajęcia lub w idealnym przypadku – ma doświadczenie w tego typu pracy.

Jeśli znajomi i rodzina nie są nam w stanie pomóc, musimy szukać dalej. Dobrze jest skorzystać z internetu. Na portalach z ogłoszeniami lokalnymi typu https://sprzedajemy.pl/bialystok/uslugi/nianie-i-opiekunki znaleźć można oferty niań i opiekunek. Wystarczy przejrzeć dodane anonse i sprawdzić, czy w naszym mieście nie ma kogoś, kto chce pracować w ten sposób.

Kolejnym sposobem na poszukanie niani jest skorzystanie z serwisów takich jak niania.pl, opiekuj.pl. Można tam dodać swoje ogłoszenie i czekać na odpowiedzi zainteresowanych pań.

 

Na co zwrócić uwagę szukając opiekunki do dziecka?

Przeglądając oferty zamieszczone w sieci warto na samym początku odsiać te, które nie spełniają całkowicie naszych oczekiwań. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:

  • kwalifikacje – jeśli niania ma wykształcenie pedagogiczne, odbyła kursy, to wiadomo, że potrafi zająć się dzieckiem;
  • doświadczenie – zarówno w opiece nad własnym potomstwem, jak i np. praca w przedszkolu czy jako niania;
  • wiek niani – wiele osób uważa, że liczy się wiek opiekunki. Według nich im starsza, tym lepsza, bardziej doświadczona. Jednak należy liczyć się z tym, że może mieć mniej sił i chęci na zabawę z maluchem. Może młodsza dziewczyna bez doświadczenia, ale np. z wykształceniem pedagogicznym, będzie lepszą kandydatką;
  • dyspozycyjność – najczęściej nianie w ogłoszeniach zaznaczają, w jakim przedziale czasowym mogą zaopiekować się malcem, dobrze gdy nie będzie problemem zostanie czasami godzinę dłużej lub w któryś dzień weekendu, choć oczywiście nie można wymagać dyspozycyjności 24h/dobę, przecież niania też ma swoje życie;
  • zdrowie – jeśli niania choruje przewlekle, to niestety sama często potrzebuje pomocy, odpoczynku, więc nie będzie dobrą kandydatką  na nianię. Zbyt często może być nieobecna, informować o tym w ostatnim momencie. Kandydatka w ciąży przyzwyczai z kolei malca do siebie, a potem „zniknie”. Lepiej więc nie decydować się na taką osobę, jeśli możemy wybierać inne;
  • nałogi – chyba nie trzeba specjalnie tego wyjaśniać. Nawet, jeśli na dymek wychodzi na balkon, to kto w tym czasie ma oko na malca?

 

Czym kierować się przy wyborze niani?

Oczywiście, kwalifikacje i doświadczenie są istotne, tak samo jak nałogi, czy stan zdrowia. Jednak przy wyborze niani nie można się kierować tylko tym. Należy zaprosić taką panią na spotkanie, a nawet – dzień próbny. Liczy się to, by niania złapała kontakt z dzieckiem. Musi zarówno malec, jak i opiekunka, nawiązać nić porozumienia.

Co ważne, liczy się też nasza intuicja. Jeśli niania spełnia oczekiwania, ale z jakichś powodów nie wzbudza naszego zaufania, nie czujemy się dobrze w jej towarzystwie, to nie ma sensu powierzać jej opieki nad swoim dzieckiem.