Pielęgnacja skóry jesienią – sprawdź, jak zadbać o cerę


Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

Koniec lata to moment, kiedy nasza cera potrzebuje naszej specjalnej troski. Działanie słońca, wiatru i wody sprawia, że skóra może być przesuszona i zwyczajnie zmęczona. Warto wiedzieć, jak zadbać o jej dobry wygląd i komfort.

Oprócz zasad jesiennej pielęgnacji, dowiesz się także, jak prawidłowo używać kremów do twarzy oraz jak zapobiec złemu wpływowi niebieskiego światła komputera na cerę. Poznasz też najnowszy trend w pielęgnacji, jakim jest joga twarzy.

Warto wiedzieć, że 20 urodziny Douglas w Polsce to świetna okazja, by kupić kosmetyki pomocne w polecanej poniżej pielęgnacji.

Złuszczenie i prawidłowe nawilżenie

Zacznijmy od kilku podstawowych zasad pielęgnacji skóry po lecie. Sucha skóra to często skutek opalania i narażenia na wysokie temperatury, ale także klimatyzację. Dodatkowo jesienią zaczyna się sezon grzewczy, co dodatkowo wpływa na kondycję skóry. Dlatego trzeba postawić na dobre nawilżenie, ale dopiero po uprzednim złuszczeniu suchego naskórka. Oczywiście mowa i o twarzy, i całym ciele.

By pozbyć się suchego naskórka, warto oczywiście sięgnąć po peeling. Do ciała sprawdzą się gruboziarniste cukrowe, do twarzy można wybrać peeling enzymatyczny lub postawić na złuszczanie kwasami, czyli tak zwane peelingi chemiczne powierzchniowe. Wygładzają one skórę, poprawiają jej koloryt i napięcie, a także odblokowują pory. Najlepiej – bez względu na rodzaj peelingu – stosować się ściśle do instrukcji użycia, by zabieg był dla nas bezpieczny.

Kolejny krok to nawilżenie. Maseczkę lub krem należy dobrać do rodzaju cery. Najlepiej wybierać te o jak najbardziej naturalnym składzie. Maseczki nawilżające stosowane 2-3 razy w tygodniu powinny utrzymać wystarczające nawilżenie skóry, oczywiście w połączeniu z codziennym stosowaniem kremu nawilżającego.

Jak prawidłowo aplikować krem do twarzy?

Zapomnij o chaotycznych ruchach w trakcie nakładania kremu. Nałóż go na lekko wilgotną twarz, dzięki czemu skóra lepiej wchłonie składniki.

Zacznij od obszaru wokół ust i nosa, delikatnie masując płynnymi ruchami twarz od poziomu brody ku górze i przesuwając dłonie w krótkich ruchach. Następnie zajmij się obszarami wokół oczu, czołem i policzkami – wykonuj koliste ruchy zawsze od środka twarzy na zewnątrz. Ważne, by zaangażować obie dłonie, by działałby jak swoje lustrzane odbicia. Taki sposób pomaga oczyścić zatkane węzły chłonne z limfy oraz wspomaga ukrwienie.

Kolejne miejsce to linia żuchwy i podbródek. Tu ruchy także powinny być koliste – od środka na zewnątrz twarzy. Na koniec wmasuj krem w szyję – gładkimi pociągnięciami od dołu ku górze.

Joga twarzy

Już prawidłowa aplikacja kremu do twarzy powinna znacznie polepszyć kondycję skóry i jej nawilżenie. A modna ostatnimi czasy joga twarzy to podobno hit w pielęgnacji, której można nauczyć się z filmów instruktażowych dostępnych w Internecie, na specjalnych szkoleniach lub z książek z instrukcjami.

Technika wywodzi się oczywiście z Japonii i polega na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie twarzy, relaksujących i dotleniających twarz, ale też działających odprężająco na cały organizm. Regularnie stosowana joga twarzy zmniejsza opadanie kącików ust i policzków oraz wpływa na odżywienie i polepsza koloryt skóry. Wiele gwiazd ceni sobie tę metodę, dlatego warto samodzielnie sprawdzić jej odmładzające efekty. Pomocne mogą okazać się specjalne olejki do masażu i jogi twarzy.

Jak zapobiec niszczeniu się skóry przez niebieskie światło komputera?

Mało kto wie, że niebieskie światło komputera czy smartfona (HEV – High Energy Visible Light) bardzo niekorzystnie wpływa na skórę twarzy. HEV sprzyja powstawaniu dużych ilości wolnych rodników, które wywołują uszkodzenia DNA skóry oraz niszczą lipidy, które wpływają na lepsze nawilżenie skóry. Brak lipidów sprawia, że skóra staje się sucha, ziemista i szybko pojawiają się na niej zmarszczki. Dodatkowo wolne rodniki rozbijają włókna elastynowe i kolagenowe, które odpowiadają za właściwe napięcie i jędrność skóry, przez co wiotczeje, a owal twarzy zostaje zniekształcony.

Jak się bronić przed HEV? Wiedza o jego złym wpływie na cerę jest dość nowa, dlatego niewiele firm kosmetycznych posiada w swojej ofercie specjalne preparaty chroniące twarz przed niebieskim światłem – jednak warto takich poszukać. Chronić się też można dzięki kosmetykom zawierającym wysokie stężenie naturalnych składników o działaniu antyoksydacyjnym, zwalczającym wolne rodniki, a będą to przede wszystkim produkty z wysoką zawartością witaminy C, np. serum z witaminą C. Podobne działanie ma witamina E oraz tlenek cynku.