Retinol – co to jest, jak działa i jak go stosować?

Gładka skóra, pozbawiona przebarwień i zmian, to marzenie każdej z nas. Dla wielu kobiet marzenie to wydaje się nieuchwytne. Problemy skórne to zmora nie tylko nastolatek, ale również dorosłych kobiet. Powodów złego stanu cery może być wiele. Warto dotrzeć do sedna problemu, nie zapominając jednocześnie o prawidłowej pielęgnacji. Jednym z najskuteczniejszych środków do pielęgnacji cery jest retinol, o którym opowiemy w naszym artykule. 

Czym jest retinol?

Mówiąc najprościej – retinol to pochodna witaminy A. Substancja ta znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii; jest bowiem najdokładniej przebadana, a efekty stosowania potwierdzono licznymi wynikami badań.

Retinol (jak też inne retinoidy) to substancja wykazują silne działanie aktywne. Wystarczy zatem nawet niewielka jej zawartość w kosmetyku, by zaobserwować pożądane efekty. Retinol uchodzi za niezwykle skuteczny czynnik anti-aging, czyli odmładzający. Wspomaga cykl odnowy komórkowej, wygładza zmarszczki i rozjaśnia przebarwienia. Ponadto redukuje zmiany skórne i zmniejsza liczbę nieestetycznych zaskórników. 

Co ciekawe – początkowo był składnikiem głównie preparatów na trądzik. Doskonale radził sobie bowiem z tą przypadłością. Z czasem kosmetolodzy zaczęli dostrzegać znacznie szersze działanie tego związku. Takim sposobem retinol podbił rynek kosmetyczny i niepodzielnie króluje na nim do dziś. Więcej na temat retinolu i jego stosowania przeczytasz tutaj: https://thesilencio.com/retinol-jak-stosowac/.

Mechanizm działania retinolu

Retinol jest tak skuteczny, ponieważ – wnikając w strukturę komórek – pobudza je do odnowy. Komórki obumierają, a w ich miejsce tworzą się nowe. Z kolei zawarty w komórkach kolagen również jest stymulowany. Wszystko to sprawia, że skóra staje się rozpromieniona i wygładzona – ponieważ dzięki retinolowi praca komórek jest bardziej intensywna, a cykl odnowy zachodzi nieustannie. Działanie retinolu jest wielopłaszczyznowe: 

  • pobudza cykl odnowy komórkowej
  • odmładza cerę
  • niweluje drobne zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych
  • rozjaśnia cerę
  • niweluje przebarwienia
  • redukuje stany zapalne
  • tworzy naturalną barierę ochronną
  • łagodzi zaczerwienienia
  • przywraca skórze równowagę i naturalny blask.    

Przy jakich problemach skórnych sprawdzi się retinol?

Jak wspominaliśmy – retinol znajduje szerokie zastosowanie. Nie trzeba zmagać się z jakimiś szczególnymi problemami skórnymi, aby po niego sięgać. Każda z nas odczuwa na własnej skórze (i to dosłownie!) upływ czasu. Kosmetyki z retinolem pozwalają nieco spowolnić ten naturalny proces – tak, byśmy mogły zawsze cieszyć się promienną i gładką cerą. 

Retinol na trądzik

Retinol szczególnie ceniony jest przez posiadaczki cery trądzikowej i problematycznej. Przyspieszony cykl odnowy komórkowej sprawia, że zajęte stanem zapalnym komórki obumierają i złuszczają się. W ich miejsce powstają nowe – zdrowe komórki. Pozwala to zapanować nad stanem zapalnym. Ponadto retinol działa rozjaśniająco, a więc pozwala pozbyć się nieestetycznych przebarwień po wypryskach oraz zmniejszyć widoczność tych, które się już pojawiły. W przypadku trądziku szczególnie polecane są preparaty z retinolem i niacynamidem. Trzeba też pamiętać, że walkę z trądzikiem należy prowadzić wielotorowo: ważne jest dokładne oczyszczanie skóry, odpowiednia dieta i nawadnianie organizmu, nawilżenie cery (sprawdzi się np. krem Verso z niacynamidem) oraz wdrożenie właściwej pielęgnacji (w tym głównie preparatów z retinolem). Kosmetyki z retinolem są zalecane również przez dermatologów.

Retinol na zmarszczki 

Retinol świetnie sprawdza się również jako kosmetyk anti-aging. Przyspiesza regenerację komórek i stymuluje ich powstawanie, a co za tym idzie – zwiększa napięcie skóry, wygładza ją i rozjaśnia przebarwienia. Co istotne – preparaty z retinolem można stosować również pod oczy. Jest to newralgiczny obszar, który przysparza kłopotów wielu kobietom. To właśnie tam pojawiają się bowiem pierwsze głębsze zmarszczki, a także cienie pod oczami. 

Kosmetyki, wzbogacone w kompleks witaminy A, wspomagają produkcję kolagenu w skórze. Dzięki temu struktura skóry jest mocniejsza (zmarszczki nie powstają tak łatwo), a cera wygładzona i promienna. Do pielęgnacji tego obszaru sprawdzi się na przykład lekkie serum pod oczy z retinolem i peptydami Verso Super Eye Serum with Retinol 8

retinol

Retinol dla cery wrażliwej? Tak!

Retinol to silnie działająca substancja, o czym wspominaliśmy kilkukrotnie. Dzięki temu pozwala skutecznie pozbyć się problemów skórnych i sprawia, że skóra wygląda świeżo, młodo i promiennie. Nietrudno się domyślić, że silna substancja może nieco podrażnić skórę. Jeżeli zatem masz delikatną i wrażliwą cerę, to pamiętaj, aby zaczynać przygodę z retinolem od naprawdę małych stężeń. Zadbaj również o zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem słonecznym i zawsze nakładaj na dzień krem z filtrem. 

Postaw również na minimalizm kosmetyczny. Zaufaj, że sam retinol to już wystarczająca pielęgnacja. 

Ponadto szukaj kosmetyków, które są przeznaczone właśnie dla twojego typu cery. Do pielęgnacji wrażliwej i reaktywnej skóry sprawdzi się na przykład krem Fortifying Moisturiser Tata Harper, który ma silnie regenerujące właściwości. 

Jeśli zaś chodzi o sam retinol, to doskonale sprawdzi się Retinol 8 szwedzkiej marki Verso. Receptura kosmetyku została stworzona w taki sposób, by zminimalizować ryzyko podrażnień, jednocześnie wzmacniając skuteczność działania retinolu aż ośmiokrotnie. 

W kosmetyku znajdziesz najwyższej jakości składniki, są to: niacynamid, kurkuma, wyciąg z drożdży, fermentowany wyciąg z owsa, lipidy z owsa, , AHA, PHA & BHA i peptydy. Dodatkowo w składzie znajdują się ceramidy, enzymy owocowe, kwas hialuronowy, molekuły micelarne, mikroalgi czy polimery. 

Cera wrażliwa i delikatna bardzo często jest również problematyczna, a więc nie warto bać się stosowania retinolu. Trzeba tylko wdrażać go ostrożnie, obserwując reakcję skóry. Ważne również, by sięgać po kosmetyki, przeznaczone właśnie dla cery wrażliwej. 

Jak prawidłowo stosować retinol?

Retinol należy stosować ostrożnie – najlepiej zacząć od niewielkich stężeń, co pozwoli skórze przyzwyczaić się do tego składnika aktywnego. Warto też sięgać po preparaty, które nie podrażniają skóry, o których wspominaliśmy wcześniej. 

Retinol dostępny jest w wielu różnych kosmetykach, a więc można go stosować jako krem na noc, serum czy nawet w formie olejku (spróbuj na przykład olejku na noc z bakuchiolem, retinolem i dziką różą PSA skin). 

Trzeba też pamiętać, że mimo wszystko na początku mogą się pojawić pewne efekty uboczne – jest to lekkie podrażnienie i przesuszenie skóry (ważne jest też nawilżenie w codziennej pielęgnacji). Nie jest to jednak powód do odstawienia retinolu.

Kolejna kwestia to minimalizm, o którym również już wspominaliśmy. Retinol jest silnie działającą substancją aktywną, a więc nie ma potrzeby dodatkowego obciążania skóry innymi kosmetykami (zwłaszcza naszpikowanymi wieloma składnikami). Tak naprawdę wystarczy jeden kosmetyk z retinolem w niewielkim stężeniu, by uzyskać pożądany efekt. Trzeba się uzbroić w cierpliwość, by dostrzec ostateczne efekty stosowania preparatów z retinolem, jednak pierwsze efekty są widoczne już po tygodniu lub dwóch.