Wczasy na Kubie – wszystko co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem!

Kuba to rejon świata, który uchodzi za intrygujący, romantyczny ze względu na swoje muzyczne i taneczne tradycje, ale też ma opinię kraju kontrowersyjnego, głównie ze względu na panujący tam komunistyczny ustrój polityczny. Jednak właśnie to wszystko razem czyni Kubę kierunkiem podróży niezwykle barwnym i atrakcyjnym. Tak naprawdę jadąc tam ma się wrażenie, że czas stanął w miejscu i właśnie to naszym zdaniem przyciąga tylu turystów. Ta inność i możliwość odetchnięcia od zgiełku i pędu dzisiejszego świata. Co zatem warto wiedzieć przed podróżą do tego barwnego, egzotycznego kraju? Przekonajcie się sami!

Słowem wstępu…

Kuba to niewątpliwie kraj detali. Może nim być trzcina cukrowa podawana do espresso, szczery uśmiech barmana w charakterystycznym czerwonym fartuchu, specyficzny zapach liści na plantacji tytoniu, czy niezwykły urok wszechobecnych, klimatycznych Chevroletów. Kuba to też miejsce, które jest w stanie zaspokoić wszystkie podróżnicze potrzeby – ma niezwykłą historię, którą można dosłownie poczuć na własnej skórze będąc tam, fani oldschoolowej motoryzacji mogą wsiąść do cadillaca z 54 roku, miłośnicy historii i architektury na pewno zachwycą się klimatycznymi kolonialnymi zabudowami w malutkich miasteczkach wyspy. Miłośnicy tańca, będą mogli tańczyć do rana salsę i spróbować najlepszego na świecie mojito! Znajdzie się też coś dla plażowiczów – błogie wygrzewanie się na wspaniałych kubańskich plażach i kąpiel w turkusowym Morzu Karaibskim. Wierzcie lub nie, kolor morza w rzeczywistości jest jeszcze piękniejszy niż ten na zdjęciach! Jednak zanim odpłyniecie w klimatyczny kubański świat, mamy dla was garść przydatnych porad.

Konieczna jest wiza

By móc legalnie przebywać na terenie Kuby, konieczne jest wyrobienie tak zwanej Karty Turysty (Tarjeta de Turista), która upoważnia do przebywania na wyspie 30 dni. Wyrobić ją można w Ambasadzie lub agencjach internetowych. Niektóre biura podróży również oferują usługę wyrobienia tych kart. Cena to około 25 euro. Dodatkowo w momencie wjazdu na Kubę musicie mieć paszport ważny minimum pół roku.

Transport

Będąc na Kubie pewnie niejednokrotnie usłyszysz o tak zwanych taxi colectivo, czyli o zbiorowej taksówce dla turystów. Specyfiką tego środka transportu jest to, że ruszy ona tylko wtedy gdy ma komplet pasażerów. Jednak raczej nie ma problemu z czasem oczekiwania, ponieważ zazwyczaj więcej jest chętnych niż samochodów. Taxi colectivo kursuje pomiędzy najważniejszymi miejscami na Kubie. Warto jednak przygotować, że nie dowiezie was na Cayo Santa Maria czy Cayo Coco, czyli na dosyć popularne kubańskie wyspy. Alternatywą dla taksówek są autobusy przewoźnika Viazul. To na pewno rozwiązanie najtańsze, jednak może się okazać, że nie najprostsze. Ceny biletów i rozkład jazdy możecie sprawdzić tutaj.

Waluta, a raczej…dwie waluty

Obecność na Kubie dwóch walut (CUC i CUP) przysparza turystom wielu kłopotów, ponieważ nie wszyscy przed wyjazdem zdają sobie z tego sprawę. CUC – to peso wymienialne, CUP natomiast to peso niewymienialne. Fajną wskazówką jest to, że peso wymienialne (CUC) można poznać po tym, że na banknotach znajdują się kubańskie budowle. Na peso niewymienialnym zobaczymy wyłącznie ludzkie sylwetki. Na Kubie najlepiej więc płacić w Walucie CUP. Nie polecamy zabierać dolarów – przy każdej wymianie zostanie wam doliczona prowizja w wysokości 10%.

Noclegi na Kubie

Najtańsza i najciekawsza opcja noclegu to tak zwane casa particulares, czyli noclegi w domach prawdziwych Kubańczyków! To niezwykła okazja do poznania kultury, zwyczajów a bardzo często także pysznej, tradycyjnej kuchni tego regionu świata! Zdarza się, że potrawy z punktu widzenia Europejczyka uchodzące za wykwintne i drogie u Kubaczyków zjecie po naprawdę korzystnej cenie. Średnia cena za dobę w pokoju dwuosobowym wynosi od 25 do 35 CUC. Polecamy zarezerwować tylko pierwszy nocleg, a resztę dokupić już na miejscu. Warto skorzystać z tego typu noclegów, głównie ze względu na niezapomnianą atmosferę, możliwość poznania kubańskiego świata “od kuchni” no i oczywiście dla prawdziwej kubańskiej kuchni!

Casa particulares na Kubie, czyli noclegi w domach Kubańczyków! Sprawdź ofertę tutaj.

Bezpieczeństwo na Kubie

Kuba to bezpieczny kraj i jest świetnym miejscem na samotną podróż zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Warto jednak wiedzieć, że flirtowanie to jedna z ulubionych rozrywek Kubanek i Kubańczyków. Nie zdziwcie się więc jeśli na ulicy będą was witać uśmiechami, będą próbowali zagadać, może się zdarzyć też, że zagwiżdżą jeżeli wyjątkowo się im spodobacie! Przymknijcie na to oko, to po prostu część ich kubańskiego temperamentu :). Oczywiście po zmroku, tak jak wszędzie należy być ostrożnym i nie zapuszczać się w opustoszałe i ciemne dzielnice miast.

Kuba to powrót do…PRL-U!

Lecąc na Kubę koniecznie zabierz w podróż wszystko czego możesz potrzebować, absolutnie nie licz na to, że kupisz to na miejscu. Sklepy do złudzenia przypominają te z czasów PRL-u – półki są puste lub wypełnione… lokalnym trunkiem, czyli rumem! Na Kubie próżno szukać tego, co u nas jest szeroko dostępne – zapomnijcie o coca coli czy słodyczach.Trudno dostać też kosmetyki, chusteczki nawilżające czy soczewki kontaktowe. Jeżeli chodzi o bagaż, który zabierzecie na Kubę – warto kilka razy sprawdzić czy wszystko zabraliście i koniecznie przed pakowaniem zrobić listę najpotrzebniejszych rzeczy.

Kiedy najlepiej jechać na Kubę?

Najlepiej jechać na Kubę w tak zwanym okresie suchym, który przypada od listopada do kwietnia. Nie warto planować podróży od maja do października, tam wówczas panuje pora deszczowa.

Jeżeli chcesz wyjechać na Kubę, sprawdź ofertę Planetescape.pl, klikając na poniższy banner.

wakacje na kubie