Wpływ zaburzeń tarczycy na zajście w ciążę

Tarczyca jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Od jej prawidłowego działania zależy wiele funkcji, zwłaszcza w ciele kobiety. Nie bez znaczenia jest, aby w każdym wieku wykonywać proste badania hormonów tarczycy z krwi, polegające na zbadaniu poziomu TSH oraz określeniu, czy nie wychodzi on poza przewidywalne normy. Szczególnie istotne jest, aby badanie takie zostało wykonane u kobiet, które planują zajście w ciążę. Dlaczego?

Istotna rola tarczycy

Mówiąc bardzo ogólnie, zdrowa tarczyca matki wpływa na urodzenie zdrowego dziecka. Jest to hormon, który stymuluje rozwój odpowiednich funkcji neurologicznych u dziecka, jak również ogólnie wpływa na rozwijanie się płodu wewnątrz macicy. Co więcej, jest niezbędny, aby ciąża została utrzymana oraz, aby poród odbył się w odpowiednim terminie, a dziecko urodziło się zdrowe. Lekarze alarmują, że nieleczony, zaburzony poziom hormonów tarczycy zazwyczaj kończy się urodzeniem chorego dziecka z wadami wrodzonymi, jak również możliwością obumarcia płodu jeszcze przed porodem.

Chora tarczyca w ciąży jest niebezpieczna również dla matki. Organizm kobiety jest nastawiony na duży wysiłek, gdy rozwija się w nim dodatkowe życie. Zaburzony poziom hormonów tarczycy powoduje, że kobiety mogą mieć problem ze stanami przedrzucawkowymi, ale również z ogólnym samopoczuciem. Omdlenia, nadmierna potliwość, uciążliwe biegunki czy zaparcia – te wszystkie elementy mogą być niebezpieczne i męczące dla kobiety.

Co jednak najistotniejsza, tarczyca bierze udział również w samym procesie zajścia w ciążę. Często jej nieprawidłowa praca wpływa na możliwość poczęcia dziecka, o czym kobiety niejednokrotnie nie mają pojęcia.

Badania tarczycy przed ciążą

Już przed okresem ciąży kobieta powinna wykonać badania, na podstawie których stwierdza się, gdy niedoczynność tarczycy albo jej nadczynność nie dotyczą danego organizmu. Zazwyczaj można to zrealizować za pomocą prostego badania poziomu TSH we krwi. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy wymagają dodatkowej, dalszej diagnostyki, najlepiej pod opieką endokrynologa.

Zaburzenia tarczycy wpływają przede wszystkim na możliwość zajścia w ciążę, zwłaszcza u kobiet, u których problemy tarczycowe dają również objawy zewnętrzne. Niedoczynność tarczycy odpowiedzialna jest za problemy z poczęciem dziecka, a także utrzymaniem ciąży w początkowym jej okresie. Najbardziej niebezpieczne jest, gdy niedoczynność nie jest leczona w pierwszym trymestrze ciąży, jako że właśnie wówczas ma ona największy wpływ na płód.

Z drugiej strony nadczynność tarczycy nie tyle powoduje problem z zajściem w ciążę, co często hamuje rozwój płodu. To z kolei prowadzi do rozmaitych wad wrodzonych oraz powikłań w rozwoju dziecka. Niejednokrotnie zdarza się, że płód obumiera wskutek nadczynności tarczycy matki również w dalszych trymestrach ciąży.

Tarczyca – czy wpływa na udane próby zajścia w ciążę?

Lekarze obecnie nie są zgodni co do tego, czy niedoczynność tarczycy faktycznie można uznać za jedyny powód, dla którego kobieta nie może zajść w ciążę. Zdania na ten temat są podzielone, jako że niektóre kobiety z niedoczynnością są w stanie począć dziecko i nie poronić w pierwszym trymestrze. Z drugiej strony należy pamiętać, że przed zajściem w ciążę kobiety ze stwierdzoną chorobą tarczycy niezbędne jest uregulowanie poziomu hormonów. Zapewnia to bezpieczeństwo rozwoju ciąży oraz gwarantuje, że sama matka nie będzie narażona na dodatkowe powikłania. W przypadku ciąży utrzymanej prawidłowy poziomo hormonów tarczycy odpowiada za właściwy rozwój dziecka.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem leczymytarczyce.pl – specjalizujący się artykułami o tematyce tarczycy w ciąży, u dzieci i jej leczeniu.