Wypoczynek w cieniu piramid

Pragniemy chociaż raz przeżyć wakacje naszego życia? Marzy nam się urlop w Egipcie? Chcemy zagłębić się we wnętrzu piramidy, obejrzeć grobowce faraonów i zrobić sobie zdjęcie przy Sfinksie? Teraz to możliwe. Do wyjazdu trzeba się jednak odpowiednio przygotować, zaś sam urlop uprzednio mądrze zaplanować.

Przede wszystkim rozwaga

Przed wykupieniem oferty, powinniśmy się jej najpierw dobrze przyjrzeć. Nie są nam przecież obce informacje o osobach oraz całych rodzinach, które zostawały „na lodzie” w obcym kraju, zdane same na siebie, z powodu ogłoszenia upadłości biura podróży, które finansowało ich „podróż marzeń”. Uczmy się na ich błędach. Wybierzmy sprawdzone firmy, istniejące na rynku turystycznym od lat i cieszące się dobrą opinią. Możemy śmiało wybierać pośród ofert popularnych obecnie zakupów grupowych, jednak jeśli widzimy, że dana oferta jest ponad dwukrotnie tańsza od standardowych, warto zastanowić się, skąd bierze się ta różnica. Najczęściej bowiem okazuje się, organizatorzy zaoszczędzili kosztem jakości miejsca zakwaterowania, wyżywienia czy transportu. Czy naprawdę chcemy spędzić dwa tygodnie w hotelu, w którym nie ma bieżącej wody albo który znajduje się 5 km od plaży?

Egipt a kultura narodowa i osobista

Przed wyjazdem warto zaznajomić się z panującymi w Egipcie zwyczajami. Jest to bowiem państwo arabskie, w którym Muzułmanie stanowią 90% ludności. Występujące bezsprzecznie różnice kulturowe mogą przyczynić się do licznych nieporozumień, niechcianego stresu i konfliktu. Warto wiedzieć, że Egipt w 2011 roku zajął drugie miejsce w rankingu krajów naruszających wolność religijną; jest też jednym z 14 krajów łamiących prawa człowieka. Jeśli planujemy spędzenie urlopu w Egipcie, powinniśmy umieć się odpowiednio zachować. A żeby móc respektować panujące zwyczaje i prawa, musimy je znać chociaż pobieżnie.

Warto także poznać kilka najważniejszych zwyczajów turystycznych, jak choćby ten, że przy zakupie pamiątek należy obowiązkowo się targować i nie spieszyć w wyborze. Inną ważną rzeczą jest fakt, że fotografowanie zabytków jest płatne. Jeśli więc planujemy fotoreportaż z naszych wakacji, musimy zaopatrzyć się w dodatkową gotówkę.

Giza, Kair, Aleksandria czy Luksor

Egipt od lat jest jednym z najczęściej wybieranych krajów, jeśli chodzi o plany urlopowe. Co roku państwo to odwiedza prawie 15 milionów turystów. Chęć obejrzenia egipskich zabytków spędza większości z nas sen z powiek. Oprócz Doliny Królów warto także zobaczyć Luksor czy przepłynąć przez Nil do Asuanu. Godne uwagi są również miejsca sakralne położone wokół Jeziora Nasera czy Abu Simbel na Pustyni Nubijskiej. Wszystko to zobaczyć możemy, wybierając się na wypoczynek w Egipcie z Rainbow Tours, do Marsa Alam.

Jeżeli nastawiamy się zarówno na wypoczynek w Egipcie jak i aktywne zwiedzanie, powinniśmy rozważyć także ofertę biura podróży Rainbow Tours do Sharm el-Sheikh nam Morzem Czerwonym. Jest to nowoczesny kurort turystyczny, położony na południowym końcu Półwyspu Synaj. Należy do pożądanych atrakcji zwłaszcza wśród fanów nurkowania, chcących podziwiać spod wody liczne rafy koralowe. Warto wiedzieć, ze przy Sharm el-Sheikh stworzono pierwszy egipski podwodny Park Narodowy, oferujący ponad 250 raf koralowych i tysiąc gatunków ryb. Można tu także obejrzeć liczne wraki statków. Do dostępnych, dodatkowo płatnych atrakcji należy także nocne wejście na Górę Mojżesza i oglądanie z niej wschodu słońca, a następnie poranne zwiedzenie klasztoru Świętej Katarzyny. Inną opcją jest wycieczka autokarowa do Jerozolimy i Betlejem oraz możliwość odbycia prawdziwego pustynnego Safari.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wybierając się do Egiptu, nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo swoje ani bliskich. Władze kraju powołały bowiem policję turystyczną. Jej funkcjonariusze biegle posługują się językami obcymi, zwłaszcza angielskim i zostali specjalnie przeszkoleni do niesienia pomocy. Są obowiązani do eskortowania wszystkich wycieczek zorganizowanych do większości miejsc turystycznych. Towarzyszą zwiedzającym również w wycieczkach autokarowych. Ponadto, wszystkie atrakcje turystyczne i punkty handlowo – rozrywkowo – gastronomiczne oraz dworce i punkty kontrolne, są ściśle strzeżone przez uzbrojone siły bezpieczeństwa oraz nieumundurowanych agentów.