Zobacz, jak bezpiecznie parkować gdy wybierasz się na lotnisko

Wszyscy doskonale wiemy, jak zorganizowana jest siatka połączeń kolejowych i nikomu nie trzeba mówić, że dostać się na lotnisko to wcale nie jest pestka. Balice pod tym względem nie są wyjątkiem: wprawdzie z dworca kolejowego na lotnisko jedzie miejski autobus, ale nie oszukujmy się – to nie jest wygodne rozwiązanie i na pewno nie będzie szybsze od dojazdu własnym autem. Tylko gdzie je później zostawić?

Parkingi lotniskowe – czy na pewno zawsze są bezpieczne?

W teorii parkingi lotniskowe powinny być dobrze zabezpieczone i mieć ubezpieczenie, ale ich właściciele, szukając oszczędności, dość lekko traktują te obowiązki. Są jednak parkingi, na których monitoring i współpraca z grupami interwencyjnymi firm ochroniarskich są oczywistością, zaś ubezpieczenie obejmuje zdecydowanie dłuższą listę wydarzeń. Sprawdzając, co oferują poszczególne parkingi, nie ograniczaj się tylko do weryfikacji, czy jest ubezpieczenie. Spytaj, co dokładnie ono obejmuje. Praktycznie wszystkie parkingi chwalą się też ogrodzeniem, jakby stanowiło ono poważną przeszkodę dla wandali lub złodziei. Zdecydowanie ważniejsze jest to, żeby za słowem „monitoring” kryło się coś więcej niż dwie dziesięcioletnie kamery: pamiętaj, że w razie dochodzenia jakichkolwiek roszczeń, trzeba będzie mieć konkretne dowody, a kamera samochodowa w trybie parkingowym nie zastąpi prawdziwego monitoringu parkingowego.

Czy wiesz jak wybrać wygodny parking przy lotnisku?

Jednym z częściej zgłaszanych problemów jest to, że właściciele parkingów każą ustawiać się ciaśniej, byle tylko weszło parę aut więcej. Kilka lat temu osoby latające z Balic nie miały tego problemu, ale ostatnio pojawiły się sygnały, że i tu dotarły podobne praktyki. Oczywiście do pewnego stopnia jest to zrozumiałe, ale jeśli zauważysz, że na parkingu auta stawia się drzwi w drzwi i nie ma jak dojść do bagażnika, to może rozejrzyj się za innym miejscem. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli parking jest jedynie utwardzony, ale nie ma nawierzchni z płyt ażurowych czy kostki. Kiedy jest sucho, wszystko będzie w porządku, ale niekiedy po deszczu takie zacieśnione miejsca parkingowe oznaczają, że będziesz wysiadać prosto w kałużę.

Rezerwuj miejsce parkingowe z wyprzedzeniem

Ruch lotniczy co prawda nie wrócił jeszcze do przedpandemicznych poziomów, ale na parkingach w Balicach czasem robi się tłok. Zdecydowanie, jeśli chcesz parkować bezpiecznie i mieć pewność, że będzie gdzie zostawić auto na czas wakacji, musisz zarezerwować miejsce wcześniej, np. na: https://orangeparking.pl/lotnisko/. Gdzieniegdzie zdarzało się, że mimo rezerwacji parking pozwalał kierowcom z biegu zająć miejsca, ale takie sygnały płynęły raczej z Warszawy, a nie z Krakowa, więc wcześniejsza rezerwacja da Ci pewność, że faktycznie będzie gdzie odstawić auto. Pamiętaj tylko, żeby wcześniej zgłosić, jeśli potrzebujesz szerszego albo dłuższego miejsca.

W gruncie rzeczy to wszystko proste sprawy, ale kiedy pierwszy raz jedziesz autem na lotnisko, warto sobie to punkt po punkcie sprawdzić, żeby mieć później święty spokój.

(artykuł zewnętrzny)