Polskie morze poza sezonem – dlaczego warto wybrać się na Półwysep Helski?

Półwysep Helski nazywany też często Mierzeją Helską położony jest w województwie pomorskim w bliskiej odległości Trójmiasta. Wiedzie tam zarówno droga wojewódzka, dojechać w sezonie można również koleją. Cały półwysep ma 35 kilometrów długości. Powstał naturalnie w wyniku działalności akumulacyjnej prądu morskiego. Jest on z tego powodu prawie całkowicie piaszczysty.

Dzieło połączenia rozmaitych wysepek w stały ląd zakończyło się ostatecznie, co ciekawe, dopiero w XVII wieku. Dzisiaj jest to jeden z najczęściej wybieranych przez turystów kierunków nad polskich wybrzeżem. Wpływa na to duża ilość piaszczystych plaż, niezwykłe środowisko naturalne, rozwinięta baza noclegowa oraz interesująca okolica. Wiele atrakcji turysta na półwyspie znajdzie również poza ścisłym sezonem.

Niezwykła natura

Kiedy w Polsce poza sezonem zaczyna się robić chłodniej, mało osób planuje nadmorskie wyjazdy. Z tego powodu osoby wybierające się na Mierzeję Helską jesienią zyskają możliwość delektowania się pięknym bałtyckim środowiskiem naturalnym w ciszy i spokoju. Wieczorne spacery po plaży bez hałaśliwego zgiełku potrafią być bardzo relaksujące i nastrajające pozytywnie na przyszłe dni.

Poza tym, Półwysep Helski poszczycić się może pięknymi krajobrazami, typowo nadmorskimi urokliwymi lasami oraz ciekawymi gatunkami fauny i flory. Docenione to zostało przez przyrodników zajmujących się ochroną przyrody i półwysep wraz z częścią wybrzeża włączony do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Szczególną pieczę sprawuje się właśnie nad mierzeją za sprawą utworzenia rezerwatu przyrody Helskie Wydmy chroniącego specyficzną wydmową roślinność oraz ukształtowanie terenu. Walory przyrodnicze Helu wykorzystać można również poza sezonem do wycieczek rowerowych, warunki sprzyjają także porannemu joggingowi przy czystym, rześkim powietrzu.

Okolica obfitująca w atrakcje

Półwysep Helski obfituje także w całoroczne atrakcje turystyczne, które pozwalają w ciekawy sposób zająć sobie czas podczas pobytu w tym regionie. Jednym z najciekawszych miejsc w Helu jest znajdujące się tam fokarium, gdzie można podziwiać te niesamowite ssaki. Instytucja ma na celu ochronę gatunkową bałtyckich fok, a przy okazji prowadzi działalność edukacyjną skierowaną dla turystów.

Można przyjść i zobaczyć na własne oczy jak wygląda karmienie tego typu zwierząt prowadzoną przez wykwalifikowanego pracownika. W Helu oglądać można również jedną z najwyższych na polskim wybrzeżu latarni morskich, z której roztacza się niesamowity widok na całą Mierzeję Helską oraz długi pas polskiego wybrzeża. Podczas pobytu w okolicy warto skorzystać z okazji i wejść na samą górę, ponieważ wielu tak znakomitych punktów widokowych w tym regionie kraju nie ma.

W Helu znajduje się także lokalne muzeum rybołówstwa, czyli najważniejszej dziedziny gospodarki miejscowej ludności przez całe stulecia. Turysta dowie się tam, jak wyglądały niegdyś sposoby połowu ryb w Morzu Bałtyckim, a także pozna kulturę i regionalne tradycje mieszkańców Helu na przestrzeni dziejów.

Artykuł powstał przy współpracy z blueapart.pl/