„Purimszpil, czyli historia królewska z pradawnych czasów” w wykonaniu Tykocińskiego Teatru Amatorskiego

święto purim w tykocinie

10 marca o godzinie 14:30, w majestatycznej scenerii Wielkiej Synagogi w Tykocinie, ulica Kozielna 2, odbędzie się niezwykłe wydarzenie teatralne z cyklu Muzealnych Prezentacji Świąt Żydowskich. Tym razem widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w przedstawieniu pt. „Purimszpil, czyli historia królewska z pradawnych czasów”. Sztuka ta, oparta na biblijnej Księdze Estery, przeniesie nas w świat starożytnej Persji, gdzie rozgrywa się niezwykła historia miłości, odwagi i triumfu nad złem.

Opowieść Znad Dawnych Kart Estery

Przedstawienie skupia się na losach króla Achaszwerosza, królowej Estery, Żyda Mordechaja oraz Hamana. To historia, która od wieków inspiruje zarówno artystów, jak i widzów. Reżyserią spektaklu zajął się doświadczony reżyser Ewa Wroczyńska, a wykonaniem zajmuje się Tykociński Teatr Amatorski.

Program Wydarzenia

W ramach tego niezwykłego spotkania zaplanowano:

  • Purimszpil, czyli historia królewska z pradawnych czasów – spektakl w wykonaniu Tykocińskiego Teatru Amatorskiego.
  • Nauka purimowych pieśni.
  • Świąteczny poczęstunek: szałech-mones, czyli purimowe łakocie.

O Święcie Purim

Święto Purim, obchodzone w miesiącu Adar (luty/marzec), upamiętnia wydarzenia sprzed 2,5 tysiąca lat, kiedy królowa Estera ocaliła naród żydowski od zagłady. Akcja rozgrywa się w starożytnej Persji, gdzie królowa Estera, z pomocą Mordechaja, udaremnia spisek Hamana, który chciał zgładzić Żydów. Purim jest świętem radosnym, określanym jako żydowski karnawał. Ludzie przebierają się, zakładają maski, biorą udział w przedstawieniach „purimszpilach”, a obyczaj nakazuje spełnianie dobrych uczynków, takich jak posyłanie prezentów ubogim.

Jedną z tradycji Purimu jest publiczne czytanie Księgi Estery oraz uczestnictwo w świątecznym poczęstunku. Na purimowym stole znajdują się słodkie ciastka, tzw. „hamantasze”, symbolizujące uszy Hamana, który miał być wykonany za spisek przeciwko Żydom.

Tykociński Teatr Amatorski

Tykociński Teatr Amatorski to kontynuator dwóch tradycji teatralnych: polskiego teatru amatorskiego, działającego od 1913 roku, oraz żydowskiego teatru amatorskiego, istniejącego w latach 1919-1920. Odrodzony w 1985 roku z inicjatywy Muzeum w Tykocinie i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej, teatr ten od lat pielęgnuje historię, tradycję i kulturę dawnego Tykocina i regionu.

Spektakle teatru opowiadają o dziejach Tykocina, tradycjach staropolskich misteriów pasyjnych i bożonarodzeniowych, oraz kulturze tykocińskich Żydów. Działalność teatru ogarnia całą tykocińską spuściznę kulturową, ponieważ spektakle odbywają się zarówno w kościele parafialnym, synagodze, zamku, jak i ulicach miasta.

Teatr Amatorski łączy różne środowiska i grupy wiekowe, angażując w swoje działania zarówno całe rodziny, jak i mieszkańców różnych środowisk społecznych.

Zapraszamy serdecznie na to wyjątkowe wydarzenie, które zapewni niezapomniane przeżycia oraz możliwość odkrycia fascynującej historii Purimu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.