Śniadanie z wizytówką

„Kobietą być…” – to zdanie, które dla każdej z nas może znaczyć coś zupełnie innego i każda może interpretować je na swój sposób. Dziś my kobiety wpisujemy się w przeróżne role, często z „językiem na brodzie” chcąc udowodnić sobie i światu swoją moc. Co zatem stanowi o naszej wyjątkowości? Nowe, modne buty? wysportowane ciało, zadbane piękne włosy, błyskotliwość, poczucie humoru, a może fakt, że robię najpyszniejsze pierogi na świecie? Można by tak wymieniać i wymieniać bo wyjątkowość to My – Kobiety. Każda z nas jest jedyna w swoim rodzaju, różnica polega tylko na tym, że jedne pokazują światu swój „unikat” chcąc się nim pochwalić, podzielić, inne zaś skrywają go lub nie zauważają, potrzebując bodźca, aby go z siebie wydobyć.

Jedna z bliskich mi osób powiedziała „chcesz spotkać się z wyjątkowymi kobietami? Idź na Śniadanie z wizytówką…”. Inicjatywa kobiet w Białymstoku należących do stowarzyszeń działających m.in. na rzecz kobiet, która po raz pierwszy pojawiła się w 2018 roku, zaciekawiła mnie. Nic tak nie buduje osobistego zdania i oceny niż własne doświadczenie, dlatego 2 grudnia wybrałam się na to spotkanie. Ciekawość to jedno, działania aby tą ciekawość zaspokoić to drugie. Uwierzcie mi, że miałam mnóstwo dylematów: nikogo tam nie znam, nie mam pojęcia jak to wygląda, jak się zachować, a co jeśli …… No więc iść czy nie iść? – oto jest pytanie. Takie dylematy pojawiają się często w różnych momentach życia, kiedy boimy się zrobić krok do przodu. Gdybanie i zastanawianie się, szukanie wymówek, obawy wynikające z nowych wyzwań, które podejmujemy. W takich sytuacjach warto odpowiedzieć sobie samej na rodzące się w głowie pytania: nikogo tam nie znam/ to poznasz; nie mam pojęcia jak to wygląda/ to zobaczysz; jak się zachować/ być sobą; a co jeśli…/ tego nigdy nie wiesz, szkoda czasu, lepiej to sprawdź, bo jak nie teraz to kiedy?

Na spotkanie w pięknej restauracji Hotel Traugutta przybyło ponad 100 kobiet. Od samego początku można było częstować się kawą, herbatą i przepysznym ciastem. Tradycją „Śniadania z wizytówką” jest prezentowanie społecznej inicjatywy. Tym razem był to pokaz mody „Drugie życie dżinsu” z udziałem modelek i modela – uczniów białostockich szkół. Pod okiem znanych, lokalnych projektantek mody powstały wyjątkowo kreatywne ubrania z nutą fantazji, które po pokazie można było zakupić przekazując przy tym pieniądze na cele statutowe zaangażowanych w akcję organizacji. Drugim ważnym elementem było wystąpienie zaproszonego gościa. Tym razem wyjątkowo był nim mężczyzna – nauczyciel, pisarz Przemysław Staroń, mówiący między innymi o istotnej, często niedocenianej roli kobiety. Trzeci stały element spotkania to wymiana wizytówką z innymi uczestnikami, który sprawia, że to wydarzenie jest idealną okazją, aby poznać inspirujące kobiety. Miłym akcentem jest też losowanie nagród ufundowanych przez wystawców, którzy promują swoje inicjatywy, unikalne produkty czy artystyczne prace na stoiskach dostępnych dla uczestników w czasie przerwy. Uwieńczeniem spotkania jest przepyszne śniadanie, którym można się częstować prowadząc towarzyskie rozmowy oraz zawierając nowe znajomości.

Życie jest nieprzewidywalne, pełne niespodzianek oraz inspirujących sytuacji i osób. Zawsze warto ich poznawać, uczyć się na cudzych sukcesach, a nie tylko błędach, szukać swojej tożsamości i wyjątkowości, która w nas tkwi. Czasami właśnie takie spotkania dostarczają kolejnych bodźców do działania i poznania siebie. „Śniadanie z wizytówką” – kobiety w różnym wieku, pokazujące swoją wyjątkowość, lub oglądające wyjątkowość innych, działające w szczytnym celu, zabierające głos w trudnych, ważnych sprawach, wspierające i ceniące sobie kobiecą siłę oraz wzajemne towarzystwo. Mimo, że nikogo tam nie znałam – to poznałam, mimo że po raz pierwszy byłam uczestnikiem, to zostałam zaproszona na kolejne spotkanie. Zaspokoiłam swoją ciekawość i jestem o tym przekonana, że takie przedsięwzięcia inspirują, rodzą marzenia, dają przykład, zaczynają coś nowego i pięknego.

Potrzebujesz bodźca? Podziel się ze mną swoją wyjątkowością. Chętnie poznam twoją historię. Wypełnij krótką ankietę https://www.interankiety.pl/f/kanLr82p i zrób pierwszy krok do nowej inicjatywy (projekt Kobietą być….), która pozwoli Ci odkryć i pokazać Twoją wyjątkowość.

Autor: Marta Szymańska

Ciekawość świata, człowiek w centrum, uchwycenie zwykłej "niezwykłości", to cechy którymi kieruję się w szarej codzienności, ubarwiając ją ludzkimi historiami i nowymi doświadczeniami. Jestem pedagogiem, matką, żoną, etatowcem i ...kobietą....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.