Antybiotyki dla dziecka – co każdy rodzic musi o nich wiedzieć?

Antybiotyki cały czas są bardzo chętnie wykorzystywane przez wielu lekarzy w przypadku infekcji bakteryjnych. To bardzo skuteczne środki, lecz nie zostają one obojętne dla organizmu, czy to dziecka, czy osoby dorosłej. O stosowaniu antybiotyku zawsze decyduje lekarz, jednocześnie, przepisując receptę, dając wytyczne co do ilości podawanego środka, ale również co do jego dawek.

Antybiotyki – podstawowe informacje

Antybiotyki stosowane są jedynie w przypadku zakażeń bakteryjnych. Jeżeli dany problem jest wywoływany przez wirusa, wtedy leczenie będzie objawowe, i będzie skupiało się nie na samym źródle problemu, lecz na jego objawach, jak gorączka, katar czy kaszel. Jeżeli jednak dochodzi do infekcyjni bakteryjnej, często w leczenie włączane są właśnie antybiotyki.

Antybiotyki mogą mieć działanie albo bakteriobójcze, albo bakteriostatyczne, dzięki czemu niszczą bakterie, uniemożliwiają im rozmnażanie się, co finalnie prowadzi do pozbycia się ich, więc i wyleczenia samego pacjenta.

Samodzielne włączenie antybiotyku w leczenie dziecka, lub zbyt pochopne przepisanie go przez lekarza, może prowadzić do wielu zdrowotnych problemów, dlatego kluczowe jest rozsądne obchodzenie się z antybiotykami – ich działanie może mieć znacznie więc przykrych skutków ubocznych niż stosowanie innych, popularnych leków wydawanych bez recepty.

Wpływ antybiotyków na mikroflorę jelitową

Antybiotyki będą miały duży wpływ – i to negatywny – na mikroflorę jelitową osoby, która je zażywa. Mikroflora, jak sama nazwa wskazuje, składa się z bakterii, które to antybiotyki niszczą. Pomimo tego, że bakterie znajdujące się w naszym organizmie w wielu przypadkowych są absolutnie konieczne do jego funkcjonowania, antybiotyk nie jest w stanie ich odróżnić od tych bakterii, które wywołują konkretny zdrowotny problem. Dlatego podczas stosowania antybiotyków, jak i również jakiś czas po kuracji, warto zdecydować się na stosowanie odpowiednich probiotyków, zwanych również suplementami probiotycznymi.

Antybiotyki dla dzieci – czym wyróżniają się na tle innych środków?

Antybiotyki dla dzieci różnią się najczęściej tym, że mogą być one sprzedawane w postaci proszku lub granulek, przy czym lekarz informował, że antybiotyk będzie musiał być podawany w formie płynnej. Wynika to z faktu, że część antybiotyków wymaga samodzielnego ich przygotowania.

Antybiotyk – dlaczego podawany jest w formie płynnej?

W wielu przypadkach antybiotyki dla najmłodszych są przygotowywane w taki sposób, że granulki lub proszek wymagają przerobienia ich na zawiesinę doustną. Wynika to z fakt, że antybiotyki są grupą produktów, które pozostaje nietrwała w środowisku wodnym. Jeżeli więc dany produkt byłby w takiej formie płynnej wyprodukowany, jego okres ważności byłby bardzo krótki, co byłoby olbrzymim problemem i dla producenta, i dla osób, które antybiotyk kupują. Znacznie lepszym, tańszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem jest przygotowanie proszku lub granulek, z których rodzice samodzielnie przygotują odpowiedni antybiotyk, już w formie płynnej i idealnej do podania nawet niewielkiemu dziecku.

Jak przygotować antybiotyk dla dziecka z proszku lub granulek?

Najważniejsze to dokładnie zapoznanie się z ulotką, która została dołączona do opakowania – tam znajduje się dokładna instrukcja, z wytycznymi, jak przygotować konkretny antybiotyk. Jeżeli antybiotyk znajduje się w butelce, należy nią dokładnie wstrząsnąć. Następnie powinna zostać przygotowana woda, najlepiej w temperaturze pokojowej.

Należy mieć na uwadze, że poniższe instrukcje są bardzo ogólne, i zawsze należy stosować się do tych, które zostały zawarte w ulotce dołączanej do antybiotyku. Gdy woda już zostanie przygotowana, należy dodać jej odpowiednią ilość do butelki z antybiotykiem. Gdy woda zostanie dodana, butelkę należy zakręcić, mocno nią wstrząsnąć kilka razy, a następnie odstawić i zobaczyć, czy ilość gotowego produktu jest odpowiednia – powinna ukazywać to kreska na opakowaniu. Gdyby produktu było zbyt mało, należy dodać wody.

Podczas mieszania antybiotyku nie można skorzystać z czegoś, na czym, podczas mieszania, antybiotyk mógłby się osadzać. W trakcie przygotowywania antybiotyku należy użyć wody o odpowiedniej temperaturze, nie należy podgrzewać wody już z antybiotykiem. Dodatkowo, po zakończeniu przygotowania antybiotyku, należy upewnić się, czy na ściankach naczynia nie pozostał proszek. Gdy nie będzie rozpuszczony, antybiotyk będzie miał zbyt małe stężenie, przez co będzie on nieskuteczny lub zbyt mało skuteczny.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutę, który na pewno pomoże nam przygotować antybiotyki z proszku lub z granulek w sposób odpowiedni.