Co zabrać na obóz żeglarski?

Żeglarstwo staję się coraz popularniejszym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Nie tylko osoby dorosłe, ale także młodzież i dzieci garną się do żeglowania, a obozy żeglarskie coraz częściej pojawiają się w ofercie wakacyjnej wielu firm. Nie każdy jednak wie jak przygotować się na wyjazd na żagle.

Odzież

Musimy mieć świadomość, że wyjazd na żagle wiąże się z wykonaniem pewnych zakupów. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które wyjeżdżają na obóz żeglarski po raz pierwszy. Żeglarstwo to mimo wszystko obcowanie z wodą, zarówno w postaci fal, jak i deszczu, dlatego warto posiadać coś przeciwdeszczowego. Najkorzystniej będzie zakupić sztormiak. Ten możemy kupić już za kilkaset złotych. Różnice w cenach zależą tutaj od jakości danego produktu. Jeśli chcemy zainwestować w odzież na lata, to musimy się liczyć nawet z wydatkiem pięćset złotych. Jeśli nie chcemy wydawać zbyt wiele pieniędzy, to w roli sztormiaka sprawdzi się też odzież narciarska czy turystyczna. Musi to być taka kurtka, która nie przemoknie podczas kilkunastominutowej ulewy czy długotrwale padającego deszczu. Na obóz żeglarski lub morski rejs należy zabrać ciepłe rzeczy taki jak bluzy, czy polary. Żeglarstwo jest sportem, w którym czasem trzeba pływać w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych, a właściwa „warstwa grzewcza” pozwolić przetrwać ten czas w komforcie cieplnym. Bardzo ważna jest także czapka z daszkiem. W trakcie upałów narażeni jesteśmy na intensywne działanie promieni słonecznych. Brak odpowiedniego nakrycia głowy może nas narazić na udar. Z tego samego powodu przyda nam się krem z filtrem UV oraz okulary przeciwsłoneczne. Jeśli chodzi o samo obuwie, to musimy mieć i buty z miękką podeszwą oraz kalosze na deszczową pogodę. Bardzo ważne jest to, aby buty były zabudowane. Na pokładzie jest wiele osprzętu, o który bardzo łatwo jest zahaczyć i tym samym rozciąć sobie nogę.

Pamiętajmy o drobiazgach

Oprócz rzeczy oczywistych takich jak środki higieny oraz rzeczy osobiste musimy zabrać też kilka drobiazgów, które na wodzie będą nam bardzo przydatne. Bardzo często na jachcie spać trzeba we własnym śpiworze. Ten powinien być odpowiednio ciepły i gruby. Weźmy też małą poduszkę oraz strój kąpielowy czy kąpielówki. Przydatna będzie też latarka. Na wodzie bywa czasami bardzo ciemno i poruszanie się bez latarki może się okazać niemożliwe. Jednocześnie telefon z latarką będzie tutaj nieprzydatny. Nie jest nieprzemakalny i może łatwo ulec uszkodzeniu, choćby poprzez wpadnięcie do wody. Bardzo ważny jest też nóż lub scyzoryk. Służyć on będzie nie tylko do otwierania puszek z żywnością. Nóż przyda nam się także podczas niektórych aktywności na jachcie. Istotne jest też to, w co się spakujemy. Nie należy zabierać ze sobą wielkiej walizki na kółkach bądź innych jej podobnych, należy wziąć coś bardziej kompaktowego. Na przykład miękką torbę, plecak bez sztywnego stelaża. Taka torba będzie dużo bardziej wygodniejsza, a przede wszystkim nie będzie zajmować zbyt wiele miejsca. Jeśli mamy taką możliwość, to zadbajmy też o to, aby torba była wodoodporna.

Artykuł został przygotowany we współpracy z blekitnypiotrus.pl